DEMİRYOLU TEMSİLCİLERİ TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGAHI İÇİN ASTANA’DA BULUŞTU

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve beraberindeki heyet, "Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı, Uluslararası İşbirliği” Genel Kurul Toplantısına katıldı. 
07/12/2017 23:40

DEMİRYOLU TEMSİLCİLERİ TRANS-HAZAR ULUSLARARASI TAŞIMA GÜZERGAHI İÇİN ASTANA’DA BULUŞTU

TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ve beraberindeki heyet, Kazakistan/Astana' da düzenlenen "Trans-Hazar Uluslararası Taşıma Güzergâhı, Uluslararası İşbirliği” Genel Kurul Toplantısına katıldı. 

Genel Kurul esnasında ayrıca, TCDD Taşımacılık ile Kazakistan Demiryolu İşletmesi arasında yük taşımacılığının geliştirilmesi ve ödeme dekontlaşma sisteminin kurulmasıyla ilgili bir protokol imzalanırken, Genel Müdür Kurt, Astana' da ikili görüşmelerde de  bulundu.

“Şirket olarak taşımacılık sektöründe üzerimize düşen herşeyi yapmaya hazırız”

Toplantıda konuşan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Kurt şunları söyledi: “ Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattı ile gördük ki trenlerimiz Kazakistan’dan Türkiye’ye, Türkiye’den Kazakistan’a ve Azerbaycan’a çok başarılı bir şekilde yolculuklarını tamamladı. Bu sürede trenlerimizin seyahat süreleri de müşterilerimiz tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Trenlerimizin sayısını müşterilerimize vereceğimiz daha güzel imkânlarla daha da artıracağımıza inanıyoruz.” 

“Çin’den Türkiye’ye ayda iki konteyner treni gelmeli”

Kurt, Çin’den Türkiye’ye bir ay içerisinde en az iki konteyner treninin çalışması gerektiğini ifade ederek şunları kaydetti” Şu anda büyük bir koridorda çalışıyoruz. Türkiye parkurunu biz 40 saat olarak planlamıştık. Hem ilk hem ikinci trenimiz 29 saatte turunu tamamladı. İnşallah konteyner trenlerimiz içinde aynı cümleleri söyleyeceğiz. Türkiye parkuru İzmir, Mersin, Manisa ile birlikte 2 bin kilometre oluyor. Bu süreyi yaklaşık 70-80 saat olarak hedefliyoruz. İnşallah bunu başaracağız.”

Türkiye’den Bakü’ye, Kazakistan’a ve Çin’e taşınan yükler ile ilgili olarak geçtiğimiz haftada bir toplantı gerçekleştirdiklerini, müşterilerle görüştüklerini ve hem Türkiye’den Kazakistan ve Çin’e hem aynı şekilde söz konusu ülkelere ciddi bir potansiyelin olduğuna vurgu yapan Kurt, “Sabit bir tarife ve taraflarımızla mutabık kalacağımız bir anlaşma ile trenlerimizi çalıştırabilirsek hakikaten bu yüklerin tümü bizi bekliyor diyebilirim.” dedi.

“Taşımacılık sektörünün önünü açacağız”

Kurt ayrıca,  Kazakistan’dan Irak’a giden taşıma ile ilgili bir toplantı yapıldığını belirterek “Yaklaşık 300 bin ton yük Kazakistan’dan Irak’a gitmek için bizden cevap bekliyor. Aslında biz Türkiye’den Türk Cumhuriyetlerine ve Çin’e yapılan- yapılacak olan yükleri konuştuğumuz gibi Türk Cumhuriyetlerinden Kazakistan’dan Ortadoğu’ya yapılan yükleri de şu anda rahatlıkla konuşabiliriz. Biz buna hazırız ve her türlü desteği veririz.” dedi.

Sadece TCDD Taşımacılık AŞ olarak değil, bütün hükumet kurumlarıyla taşımacılık sektörünün önünü açmak için çalıştıklarını söyleyen Genel Müdür Kurt, Kazakistan Demiryolu İşletmesi ile TCDD Taşımacılık arasında imzalanan yük taşımacılığının geliştirilmesi ve ödeme dekontlaşma sisteminin kurulmasıyla ilgili imzalanan protokolle iki ülke arasındaki işbirliğinin daha da güçleneceğini söyledi. 

TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt Astana’ da bulunduğu süre içerisinde Kazakistan Demiryolu Genel Müdürü Kanat Kalievich Alpysbaev' i ziyaret ederek bir süre görüştü ve Kazakistan demiryolu müzesini ziyaret etti.

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ