BAKAN ARSLAN, 2. TİFLİS İPEKYOLU FORUMU'NDA KONUŞTU

Gürcistan’a ziyarette bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen ve Gürcistan, Ukrayna, Moldava başbakanların da katıldığı 2. Tiflis İpekyolu Forumu'nda konuştu.
29/11/2017 14:02

BAKAN ARSLAN, 2. TİFLİS İPEKYOLU FORUMU'NDA KONUŞTU

UDH BAKANI ARSLAN: “ TEK KUŞAK TEK YOL GİRİŞİMİ, 60’DAN FAZLA ÜLKEYİ,  DÜNYA NÜFUSUNUN 4.5 MİLYARINI  İFADE EDİYOR.”

Gürcistan’a ziyarette bulunan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te düzenlenen ve Gürcistan, Ukrayna, Moldava  başbakanların da katıldığı  2. Tiflis İpekyolu Forumu'nda konuştu.

Forum’da yaptığı konuşmada, tarihi İpekyolu`nun canlandırılması için "Tek Kuşak Tek Yol" girişiminin son derece önemli olduğunu vurgulayan ve  ekonomik, siyasi, sosyal, kültürel alanlarda birbiriyle bağlantılı yepyeni bir sistemin tesisi anlamına geldiğini belirten Arslan, şunları söyledi:

"Bu proje dünya genelinde 60'ten fazla ülkeyi kapsayan, dünya nüfusunun 4,5 milyarını ifade eden çok önemli bir proje. Türkiye için çok büyük önem arz eden proje, siyasi ve ekonomik iş birliğine dayalı sistemle bölgede istikrar ve refah temelli yeni bir dönemin de kapılarını aralayacaktır.”  

“Çin ile Avrupa arasında ticaret akışı 2025’te 740 milyar dolara ulaşacak”

Asya ile Avrupa arasında ekonomik ve ticari ilişkilerin süratle derinleştiği bir dönemin yaşandığını, Çin ile Avrupa arasında ticaret akışının artarak devam edeceği düşünüldüğünde 2025 yılında bu rakamın 740 milyar dolara ulaşmasının öngörüldüğünü, Türkiye'nin demir ve karayollarında yanı sıra denizcilikte 2023 hedeflerini belirlediğini söyleyen Arslan,

"Bölünmüş yollarımızı yaklaşık dört katına çıkarttık, sıcak asfaltımızı dört katına çıkardık ve Asya ile Avrupa arasında uluslararası taşıma koridorlarına hizmet edecek, yüksek hızlı trenler dahil olmak üzere iki  kıtayı birleştiren tünellerle köprüler yaptık." dedi. 

Arslan, Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin bugüne kadar koridor konusunda birlikte çalıştığını, Asya ile Avrupa arasında bu güzergah üzerindeki bütün ülkelerle  işbirliği yapıldığını kaydetti.

“ Altyapının iyi işletilmesi çok önemli”

"Tek Kuşak Tek Yol" girişiminde sadece Çin'den ya da başka bir ülkeden beklenti içine girmenin doğru olmadığına dikkat çeken Arslan, şöyle konuştu: 

"Elbette sadece altyapı yetmez. İstediğiniz kadar başarılı bir altyapı yapın, bunu sağlıklı işletemiyorsanız, sınır geçişlerinde sıkıntı yaşıyorsanız zaten başarısız olduğunuz anlamına gelir. O yüzden biz gerek bölgesel, gerek bu güzergah üzerindeki ülkeler ile zaten mutabakat zabıtlarıyla anlaşmalar, görüşmeler yapıyoruz. Herhangi bir problem çıktığında oluşturduğunuz üst düzey heyetler anında müdahale etsin, anında çözümler üretsin. Bu çok çok önemli."

Kamu Yatırımlarının yüzde 30-35’i ulaştırmaya ayrılıyor”

Arslan ayrıca, Türkiye'de kamu yatırımlarının yaklaşık yüzde 30 ila 35'inin ulaştırmaya ayrıldığı, bugüne kadar yaklaşık 16,5 milyar dolarlık PPP (kamu özel ortaklığı) modeli yatırım yapıldığını, şimdi fiilen devam eden işlerin finansal bedelinin yaklaşık 25 milyar avro olduğunu belirtti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan'ın Gürcistan temasları devam ediyor.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ