HALKALI-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI, 2023 YILINA KADAR TAMAMLANACAK

UDH BAKANI ARSLAN:” Halkalı-Kapıkule ile birlikte bütün bu projelerin 2023'e kalmadan hizmete girmesini öngörüyoruz.”
28/11/2017 03:28

HALKALI-KAPIKULE HIZLI TREN HATTI, 2023 YILINA KADAR TAMAMLANACAK

UDH BAKANI ARSLAN:” Halkalı-Kapıkule ile birlikte bütün bu projelerin 2023'e kalmadan hizmete girmesini öngörüyoruz.”

UDH BAKANI ARSLAN: “Biz artık İstanbul'a kadar gelen Yüksek Hızlı Trenin Kapıkule'ye kadar hızlı tren olarak devam etmesi çerçevesinde proje yapmıştık ve Avrupa Birliği ile IPA fonları kapsamında bunun yapılması konusunda gerekli görüşmeleri yaptık. Süreçler şu an devam ediyor. Yarın 28 Kasım'da müşavirliği ile ilgili ihale yapılacak.”

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Brüksel temasları çerçevesinde, AB Komisyonunun Ulaştırmadan Sorumlu Üyesi Violeta Bulc’la birlikte Türkiye-AB Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu Toplantısı'na katılması ve AB Komisyonu Çevre, Denizcilik ve Balıkçılıktan Sorumlu Üyesi Karmenu Vella ile görüşmesinin ardından Türkiye’nin AB Daimi Temsilciliği'nde basın toplantısı düzenledi.

Türkiye Avrupa Birliği Yüksek Düzeyli Ulaştırma Diyaloğu toplantısının Avrupa Birliği'yle ilişkileri geliştirme açısından oldukça verimli geçtiğini söyleyen Arslan, "Toplantıda Avrupa Birliği ile ilişkilerimizi geliştirmenin yanı sıra var olan taleplerimizi ve mevcut sorunlarımızı da masaya yatırma şansı yakaladık." diye konuştu.

Arslan, "Bugün, Avrupa Birliği üyelik süreciyle ilgili özellikle müzakere sürecinde taahhütlerini yerine getirmelerini ve siyasi sebeplerle teknik süreçleri akamete uğratmamaları gerektiğini özellikle vurgulamış olduk." ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin AB üyeliği, Gümrük Birliği, sivil havacılık, kruvaziyer turizmi hakkında açıklamalar yapan Arslan, demiryolu ile projeler hakkında da bilgiler verdi.

“Türkiye- Bulgaristan karayolu ve demiryolu geçişlerindeki sorunlar için çalışma grubu oluşturulacak”

Halkalı-Kapıkule Demiryolu Projesi'nin görüşülen konuların başında geldiğini söyleyen Arslan, Türkiye-Bulgaristan sınırında karayolu ve demiryolu geçişleri konusunda yaşanan sıkıntıları da ele aldıklarını, bu sorunun çözülmesi için AB Komisyonundan destek talebinde bulunduklarını belirtti.

Arslan, "Memnuniyetle ifade etmek isterim ki hemen bununla ilgili bir çalışma grubu oluşturulması, sorunların ve çözüm önerilerinin maddeler halinde gündem haline getirilmesi ve üzerine gidilmesi konusunda mutabık kaldık. Bu memnuniyet verici bir durumdu." değerlendirmesinde bulundu.

“Halkalı –Kapıkule Hızlı Tren Hattı  AB IPA Fonları ile yapılacak”

Marmaray Projesi’nin Türkiye için önemli olduğunu, denizin altından kıtaları demiryoluyla birleştirdiğini, onun daha anlamlı hale gelebilmesi adına Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin de Türkiye sonrası Orta Asya'ya giden demiryolunu kesintisiz hale getirdiğini ifade eden Arslan, şunları söyledi:

"Biz artık İstanbul'a kadar gelen Yüksek Hızlı Trenin Kapıkule'ye kadar hızlı tren olarak devam etmesi çerçevesinde proje yapmıştık ve Avrupa Birliği ile IPA fonları kapsamında bunun yapılması konusunda gerekli görüşmeleri yaptık. Süreçler şu an devam ediyor. Yarın 28 Kasım'da müşavirliği ile ilgili ihale yapılacak. Çünkü, IPA kapsamdaki projelerde önce müşavirinizi belirlemeniz gerekiyor. Hemen devamında da arkadaşlar gerekli müzakereleri yapıyorlar. Yaklaşık iki ay içerisinde yapım ihalesine çıkmayı öngörüyoruz. Beklentimiz o ki IPA fonları kapsamındaki süreçleri tamamladığımızda biz önümüzdeki yılın ikinci yarısında fiilen inşaata başlamış olmayı hedefliyoruz."

“Halkalı’dan 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden Anadolu Yakasındaki mevcut ağa bağlanan yeni hızlı tren ağı”

Arslan, özellikle Halkalı'dan başlayarak 3. Havalimanı ve Yavuz Sultan Selim Köprüsü üzerinden gelip Anadolu yakasında mevcut ağa bağlanan yeni bir hızlı tren ağının çok önemli olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Sizinle memnuniyetle paylaşmak isterim ki Anadolu yakasında Çayırova'dan başlayarak 3. Havalimanı'na kadar yaklaşık 62 kilometrelik hattın projelerini tamamladık. Şimdi gerekli sondaj ve nihai işlemleri yürüyor. Avrupa yakasında da 3. Havalimanı'nı da içine alacak şekilde Halkalı'dan gelip, Avrupa'ya gidecek ağla birleşecek olan kısmı da yaklaşık 62 kilometre. Onun da uygulama projeleri tamamlandı, sondaj çalışmaları yürüyor ve her iki projede de önümüzdeki yıl içerisinde ihaleye çıkarak, Halkalı-Kapıkule ile birlikte bütün bu projelerin 2023'e kalmadan hizmete girmesini öngörüyoruz. Hedefimiz, önümüzdeki yıl her üç kısımda da inşaata başlamak ve 2023'e kalmadan da bu projeleri bitirip, Avrupa ile Asya arasında Marmaray'la birlikte kesintisiz hale getirdiğimiz hatta bir alternatif, bir destekleyici unsur olarak 3. Köprü ve 3. Havalimanı'nın oradan da bir bağlantı yapmış olmak."

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ