ŞEBEKE BİLDİRİMİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Şebeke Bildirimi Çalıştayı’nın ilki 14-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Ayaş’ta düzenlendi.
18/11/2017 04:10

ŞEBEKE BİLDİRİMİ ÇALIŞTAYI DÜZENLENDİ

Şebeke Bildirimi Çalıştayı’nın ilki 14-16 Kasım 2017 tarihleri arasında Ayaş’ta düzenlendi.

Çalıştay’a,  Demiryolu Düzenleme Genel Müdürü İbrahim Yiğit, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, TCDD Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun’un yanı sıra çok sayıda daire başkanı, bürokrat, demiryolu sektöründe faaliyet gösteren firmaların ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Çalıştay’da bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, 1970’lerin ilk yıllarında ortaya çıkan petrol krizinin demiryolu taşımacılığının özellikle Avrupa’da gelişmesinin temel nedeni olduğunu, birçok Avrupa ülkesinde demiryollarının altyapı ve tren işletmecisi olarak ayrıldığını, ülkemizde ise 1950 öncesi yük ve yolcu taşımacılığında yüzde 70 olan payının 1950 sonrası yüzde 5’lere ve yüzde 1’lere kadar gerilediğini, ancak 2003 yılı sonrasında demiryolu seferberliği ile yeniden demiryolunun altın çağını yaşadığını, ülkemizde de 01 Ocak 2017 tarihinden itibaren demiryolu taşımacılığının serbestleştiğini, böylece daha etkin ve verimli bir demiryolu taşımacılığı için altyapı ve tren işletmecisi olarak yeniden yapılandırıldığına vurgu yaparak, amaçlarının demiryollarının işlevselliğini her geçen gün artırmak, çevresel ve enerji verimliliğini yükseltmek ve demiryolu sektörünü kalkındırmak olduğunun altını çizdi.

Demiryolu sektöründe güçlerimizi birleştirmeliyiz

Kamu - özel sektör işbirliğinin Türk demiryollarının gelişmesindeki önemine değinen Kurt, “TCDD Taşımacılık AŞ,  14 Haziran 2016 tarihinde kuruldu ve 1 Ocak 2017 tarihi itibariyle kendi kaynaklarını kullanarak faaliyetlerine başladı. Şu anda TCDD Taşımacılık AŞ gibi bir özel şirket olmadığı için bu sene yaklaşık 30 milyon ton yük taşıdık, yani geçmiş yıla göre 2 milyon ton fazla yük taşımış oluyoruz. YHT ile taşınan yolcu oranında ise geçen yıla nazaran yüzde 20 artış var. Konvansiyonel trenlerin taşınan yolcu oranında değişim olmadı. Bunun sebebi ise altyapı çalışmalarının tamamlanmamış olmasıdır. Şirketimiz günde 178 yük, 52 yüksek hızlı, 216 konvansiyonel yolcu ve 333 Marmaray treni işletiyor. Marmaray trenlerini saymazsak 446 tane tren işletiyoruz. Elbette bunu yeterli bulmuyoruz. Bu değerleri artırmak için özel firmalar ve kamu kuruluşları işbirliği yapmalı. Demiryolu sektöründe güçlerimizi birleştirmeliyiz ve birbirimize her konuda destek olmalıyız. Her kurum ve kuruluşun kendi işine odaklanması gerekiyor. Bunu başarabilirsek dünden daha iyi oluruz.” dedi.

TCDD Taşımacılık AŞ demiryolu sektöründe öncüdür

Kamu Yükümlülüğü Yönetmeliği, gelir-gider dengesi ve 2023 ile 2035 hedeflerine değinen Kurt, ayrıca şunları söyledi:” TCDD Taşımacılık,  şu anda demiryolu sektöründe öncüdür. Biz kaliteli hizmet verirsek, işlerimizi düzgün yürütürsek özel şirketler de bundan istifade edecek, sektöre girişleri hızlanacak ve daha kaliteli hizmet vermek için çaba sarf edecekler. Bugün yük taşımacılığındaki payımız yaklaşık yüzde 5, 2023’te bu oranı yüzde 15’e, 2035’te ise yüzde 20’ye; yolcu taşımacılığındaki payımızı ise 2023’te yüzde 10’a, 2035’te ise yüzde 15’e yükseltmeyi hedefliyoruz. Hükümetimiz bu oranlara ulaşmamızı bizden istiyor. Kamu ve özel işbirliği ile bunu sağlamamız lazım, bu hedeflere ulaşmamız için kafa yormalıyız. İnanın TCDD Taşımacılık olarak bunu sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz. Eğer demiryolunda faaliyet gösteren diğer kuruluşlardan bir şeyler talep ediyorsak bu hedeflere ulaşmak istediğimiz içindir. Hükümetimizin plan ve programları çerçevesinde taleplerde bulunuyoruz. Hedeflerimize göre 2018’de 35, 2019’da 52, 2023’te ise 137 milyon ton yük taşımalıyız.” dedi.

Altyapı hizmetleri tren işletmeciliğinde çok önemli

Altyapı hizmetlerinin kaliteli olması ile tren işletmeciliğinin de daha verimli ve hızlı yapılacağını, bu nedenle mevcut sistemin yenileme, bakım ve modernizasyon çalışmalarının büyük önem taşıdığına, diğer taraftan trafiğin yoğun olduğu kesimlerde çift hat yapılmasının, kurpların azaltılmasının önemine dikkat çeken Kurt, enerji, personel ve araç verimliliğine değinerek şunları dile getirdi:” Hedeflerimize ulaşma yolunda enerjiyi çok verimli kullanmak zorundayız. Çeken ve çekilen araçlarımızı tam kapasitede kullanarak daha fazla yük ve yolcu taşımamız lazım. Yine araç bakım ve onarım maliyetlerimizi iyi hesaplamalıyız. Yeterli ve gerekli sayıda personel ile hizmet üretmeliyiz. Ayrıca, demiryolu ile ilgili düzenlemeler yapılırken bütün paydaşların görüşleri alınmalı, mevzuatlar istişare ile düzenlenmelidir.”

Demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi ile daha etkin ve verimli bir demiryolu sektörünün amaçlandığını, bu çerçevede verimli ve etkin bir tren işletmeciliğinin verimli ve etkin altyapı hizmetlerinin sağlanmasıyla mümkün olacağını belirten Kurt, yol çalışmaları nedeniyle kapatılan hatların özellikle yük taşımacılığında aksamalara neden olduğunu, bunun kaynakların verimsiz kullanımına yol açtığını, bu çalışmaların trenlerin bekletilmesine yol açmayacak şekilde planlanması gerektiğini vurgulayarak “ Böyle şeyler olunca hedeflerimize ulaşmamız güçleşiyor. Birbirimizi zorlamamız lazım, zaten TCDD’nin ikiye ayrılmasındaki amaç bu. Tüm paydaşlarımız da bu bilinç içerisinde olmalı. Bu zinciri sağlarsak güzel bir hizmet yürütürüz.” dedi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ