MARMARAY PROJESİ 2018 YILI SONUNDA TAMAMLANIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Gebze-Halkalı Banliyö Hattı Projesi’nin yüzde 67’sinin tamamlandığını, kalan yüzde 33`lük kısmını 6-6,5 aylık periyotta bitirileceğini, daha sonra ince işçiliklerle birlikte ağustosta projeyi, eylül sonunda da sinyal dahil tamamlanarak, 2018 yılı sonunda İstanbulluların hizmetine sunulacağını söyledi.
12/11/2017 13:53

MARMARAY PROJESİ 2018 YILI SONUNDA TAMAMLANIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Gebze-Halkalı Banliyö Hattı Projesi’nin yüzde 67’sinin tamamlandığını, kalan yüzde 33`lük kısmını 6-6,5 aylık periyotta bitirileceğini,  daha sonra ince işçiliklerle birlikte ağustosta projeyi, eylül sonunda da sinyal dahil tamamlanarak, 2018 yılı sonunda İstanbulluların hizmetine sunulacağını söyledi.

UDH Bakanı Arslan, Gebze-Halkalı Banliyö Hattı şantiye sahasında incelemelerde bulunurken, projeyle ilgili gazetecilere açıklama yaptı.

“3 ayrı hattan 2 hat banliyö trenlerine, bir tanesi şehirlerarası ve uluslararası trenlere hizmet edecek”

2013 yılından beri kullanılan Marmaray'dan İstanbulluların çok memnun olduğunu, bugüne kadar 229 milyon kişiye hizmet verdiğine vurgu yapan Arslan," Proje güzergâhını inceledik. 2018 sonunda hizmete sunmayı hedeflediğimiz Halkalı’dan Gebze'ye kesintisiz metro standardındaki bu sürüşle ilgili çalışmalarda çok iyi bir noktaya geldiğimizi görüyoruz. Daha önce yüklenicilerimizden kaynaklı işler aksadı, fesihler söz konusu oldu, tekrar ihale ettik. Yaklaşık 64 kilometrelik bu güzergâhın tamamında çok hummalı bir çalışma var." değerlendirmesinde bulundu.

Söz konusu hat üzerinde 3 ayrı hattın olduğunu dile getiren Arslan, 2 hattın banliyö trenlerine, bir tanesinin de şehirlerarası ve uluslararası trenlere hizmet edeceğini söyledi. 

"Marmaray’ın 15 ayrı raylı sistemle, 11 istasyona entegrasyonu sağlanacak”

Avrupa Yakası'nda yaklaşık 20 kilometre, Anadolu Yakası'nda 43 kilometre olmak üzere toplam 63 kilometrelik hatta çalışmaların devam ettiğini,  Gebze- Pendik arasında banliyö trenlerine hizmet verecek olan hatların bitme aşamasına geldiğine ve sinyal kısmının yapılacağına dikkat çeken Arslan şunları söyledi: “Hedefimiz 2018 yılı ağustosuna kadar 63 kilometrelik güzergahın tamamında, inşaatı, altyapıyı, elektromekanik sistemleri bitirmek, rayları tamamen döşemiş olmak ve ağustos ayından itibaren de, eşgüdüm içinde yapılan sinyal çalışmalarını eylül sonu itibarıyla bitirmiş olmak. Böylece eylül ayından aralık ayına kadar olan 3 aylık süreçte de test süreçlerimizi gerçekleştirmiş olacağız. 2018'in aralık ayı sonu itibarıyla İstanbullular, İstanbul'a gelenler Gebze'den Halkalı'ya Marmaray araçları ile metro standardında hizmet almış olacaklar. "

“Üç Katlı Büyük İstanbul Tünel Projesi Marmaray ile entegre edilecek”

Arslan, toplam 76 kilometrelik Marmaray Projesi’nin bugüne kadar yapılan ve bundan sonra yapılması planlanan 15 ayrı raylı sistemle, 11 istasyona entegrasyon sağlanacağını belirterek, üç katlı “Büyük İstanbul Tünel Projesi”nin de Söğütlüçeşme istasyonunda Marmaray Projesi ile entegre olacağını kaydetti.

“Köprü, viyadük, altyapı vb. sanat yapısı yenileniyor modernleştiriliyor”

100 sanat yapısının da Marmaray Projesi ile birlikte yenileme ve modernleştirme yapıldığını aktaran Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu: " Marmaray güzergahı boyunca içme suyu, kanalizasyon, doğalgaz, elektrik altyapısı dahil hepsini İstanbul Ulaşım Master Planı'na uygun olarak, gelecekte de modern şekilde hizmet verecek şekilde yeniliyoruz. Proje, fiber optik kablo altyapısı ile birlikte, Kandilli Rasathanesi'ne kadar bağlanmış oluyor, herhangi bir şekilde depremsellik anlamında bir sıkıntı olduğunda anında Kandilli ile irtibat kurup ona göre tedbir alabilecek hale geliyoruz. Güvenlik ve yangına ilişkin de her türlü tedbiri alıyoruz. 43 istasyonda da 225 metrelik Marmaray'ın onlu setlerinin durabileceği istasyonlar yapıyoruz. Mevcut istasyonlara ilave, biri Darıca'da, biri Kartal ile Rahmanlar arasında, biri de Florya Yeşilyurt arasında olmak üzere 3 yeni istasyon ilave ediliyor” 

"Yaklaşık 128 saniyede bir tren çalıştırılabilir duruma geleceğiz"

Projenin tamamlanması ile yaklaşık 128 saniyede bir tren çalıştırılabilir duruma gelineceğini belirten Arslan, ihaleyi kazanan firmadan alınan 440 Marmaray aracının 300 tanesinin Türkiye'de imal edildiğini aktardı.

Araçlarda fren yaparken harcanan enerjinin yeniden elektrik enerjisine çevrilip kullanılabildiğinin altını çizen Arslan, araçların modern ve elektrik sarfiyatının düşük olduğunu dile getirdi. 

“Günde yaklaşık 10-12 milyon yolcunun kullandığı raylı sistemleri birbiri ile entegre etmiş olacağız”

Arslan ayrıca şu bilgileri verdi: "Dün akşam itibarıyla bugüne kadar 229 milyon kişinin Marmaray'ı kullandığını söylemiştik. Sistemin tamamı 2018 sonu itibarıyla açıldığında, tek yönlü saatte 75 bin yolcu, çift yönlü 150 bin yolcu ve günde 1 milyon 200 bin yolcunun Marmaray'ı ve bu sistemleri kullanmasını bekliyoruz. Bunların 11 istasyonda, diğer 15 raylı sistemle entegre olması halinde, günde yaklaşık 10-12 milyon yolcunun kullandığı raylı sistemleri birbiri ile entegre etmiş olacağız. Marmaray Projesi aynı zamanda Avrupa ile Asya arasındaki yük taşımacılığına da hizmet eder hale gelecek. Ankara'dan kalkan yüksek hızlı trenlerimiz şimdilik Pendik'e kadar geliyor, proje bittiğinde Haydarpaşa'ya kadar gidebilecekler."

"Bugün  2 bin 621 kişi yoğun mesai ile bu projede çalışıyor"

Proje kapsamında vatandaşları en az seviyede rahatsız etmek adına, projenin hızlandırılması için çalıştıklarını dile getiren Arslan, Proje’nin 63 kilometresinde şu an yaklaşık 2 bin işçi, yüklenici, müşavir, alt yükleniciler, mühendisler de dahil edildiğinde  2 bin 621 kişinin yoğun mesai ile bu projede çalıştığını, işletme ve kontrol merkezinin Maltepe'de olacak proje kapsamında, herhangi bir aksaklık olması durumunda da Halkalı'da işletme ve kontrol merkezinin yedekleneceği bir çalışmanın olduğunu belirtti.

“Yüksek hızlı tren ve şehirlerarası trenler 7 istasyonda duracak”

Yüksek hızlı tren ve şehirlerarası trenlerin 7 istasyonda duracağının altını çizen Arslan, yolcuların bu istasyonlarda diğer hatlara geçiş yapabileceğini aktardı.

“İstanbullular, bu projenin çok hızlandığı, çok yoğun çalışıldığının hakkını teslim ediyorlar”

İstanbulluların proje kapsamında yürütülen çalışmalardan rahatsız olabileceğinin altını çizen Arslan, "O anlamda İstanbullulardan özür diliyoruz. Ama İstanbullular, bu projenin çok hızlandığı, çok yoğun çalışıldığının hakkını teslim ediyorlar. Onlara çok teşekkür ediyoruz." ifadelerini kullandı.

“İstanbul'un ispatlanmış tarihi 2 bin 500 yıllarda iken, Marmaray çalışmalarında bulunan kalıntılarla ispatlanmış tarihi milattan 6 bin 400 yıl öncesine götürülmüş oldu”

Bir çok kurum ve kuruluşun çözüm ortaklığı yaptığını dile getiren Arslan, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile özellikle bu güzergahta bulunan tarihi varlıkların İstanbul'a kazandırılması için çalıştıklarını söyledi.

Ahmet Arslan, bir yandan geleceği kurarken, bir yandan da tarihi gün yüzüne çıkardıklarını dile getirerek, şunları kaydetti: "Bu da bizim memnuniyetimiz. İstanbul'un ispatlanmış tarihi 2 bin 500 yıllarda iken, Marmaray Yenikapı istasyonunda çıkan mezarlar ve oradaki kalıntılarla, ispatlanmış tarihi milattan 6 bin 400 yıl öncesine götürülmüş oldu. Marmaray böyle bir hizmette vermiş oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakanımız Binali Yıldırım'a bize verdikleri destekler için çok teşekkür ediyoruz. Dünden bugüne katkı veren herkese teşekkür ediyoruz. Hedefimiz, 'Asrın Projesi' diye ifade edilen, dünyanın gözünün üzerinde olduğu Marmaray Projesi'ni kesintisiz hale getirip, 76 kilometreyi insanımızın hizmetine sunmak."

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ