UDH BAKANI AHMET ARSLAN : “RAYLI SİSTEME İNANCIMIZ DEMİRYOLUNA İNANCIMIZLA BTK PROJESİNİ SUNDUK.”

10. Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı, 02-04 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirilen 10. Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı açılış törenine, ülkemizin ve uluslararası alanda ulaştırma sektöründe hizmet veren kurum/kuruluşların yöneticileri ile üniversite, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, deniz, kara, demir yolları ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden/ hizmet veren firma temsilcileri katıldı.
06/11/2017 13:15

UDH BAKANI AHMET ARSLAN : “RAYLI SİSTEME İNANCIMIZ DEMİRYOLUNA İNANCIMIZLA BTK PROJESİNİ SUNDUK.”

10.  Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı,  02-04 Kasım 2017 tarihlerinde gerçekleştirildi.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla gerçekleştirilen 10. Transist Uluslararası İstanbul Ulaşım Kongresi ve Fuarı açılış törenine, ülkemizin ve uluslararası alanda ulaştırma sektöründe hizmet veren kurum/kuruluşların yöneticileri ile üniversite, yerel yönetim, sivil toplum kuruluşları, deniz, kara, demir yolları ve raylı sistem ulaşımında ürün tedarik eden/ hizmet veren firma temsilcileri katıldı.

“Toplu ulaşımın iki kıtayı birleştiren içinden deniz geçen İstanbul’da konuşulması çok önemli”

Açılış konuşmasında, toplu ulaşımın tartışıldığı bir programın İstanbul’da yapılıyor olması, iki kıtayı birleştiren, içinden deniz geçen dünyadaki tek kent olan İstanbul’da masaya yatırılmasının çok önemli olduğuna vurgu yapan UDH Bakanı Ahmet Arslan şunları söyledi: “Bunların tartışılması, konuşulması, istişare edilmesi çok önemli. Ancak, konuşup orada bırakmamak çok daha önemli. Büyükşehir Belediye Başkanımıza başarı diliyorum, teşekkür ediyorum, tebrik ediyorum. Güncellemek lazım çalışmaları, yaptıklarınızın ne kadarını gerçekleştirebildiniz, yaptığınız planlamalar yarına ne kadar hizmet ediyor, bunların konuşulması önemli. Bu işin paydaşları olan kurum kuruluşlarla özel sektörle üniversitelerle bu konunun tartışılması çok önemli.”

 “Ulaştırma türleri arasında entegrasyonu sağlamak çok önemli”

Arslan ayrıca, “İstanbul’da yaşıyor iseniz İstanbul’da büyüyor iseniz ulaşım hayatınızın bir parçası.1977’de İstanbul’a geldim. Ne yazık ki dönem dönem çok büyük sıkıntılar yaşıyorduk. İstanbul’un ulaşım sorunlarına çözüm üretmek, ulaştırma türlerinin birbiriyle entegrasyonu sağlanarak çözüm üretmek çok önemliydi. Bu sorunları yaşayan ve bunların çözümünde paydaşı olan birisi olarak diyorum ki; İstanbul gibi bir şehrin toplu ulaşım sorununu çözüyorsanız dünyanın her yerinde çözüm üretirsiniz. İstanbul’dan aldığımız tecrübe ve İstanbul’dan aldığımız ulaşım türleri arasında entegrasyonun sağlanmasının önemini yaşayarak bilme neticesinde Türkiye’nin ulaşım ve iletişimine çözümler üretirken yine üniversiteler, özel sektör ve taraflarla işbirliği yaptık.  Bu sorumluluğu aldığımızda, Cumhurbaşkanımız o zaman Başbakanımız olan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, Başbakanımız o zaman Bakanımız olan Sayın Binali Yıldırım’ın önderliğinde bir planlama yapmalıyız, hedefler ortaya koymalıyız, bu hedeflere yürürken de ulaşım türlerinin birbiriyle entegrasyonunu sağlamalıyız, dedik. Türkiye genelinde o günden bugüne neler yaptık? Öncelikle “Ulaştırma Ana Plan Stratejisi” belirledik. Birçok kamu kurum /kuruluş ve birçok üniversite hocalarımızla çalıştık. Gelecek hedeflerimizi belirledik. Bunları plan aşamasına getirdik. 10. Ulaştırma Şurası ile şehirlerde ulaşım erişim nasıl olmalı, ülkemizde ulaşım erişim nasıl olmalı, bunlar dünyadaki taşımacılık koridorları ile nasıl entegre olmalı? Bunları masaya yatırdık. Planlı çalışma ile tüm ulaşım türlerinde çok mesafe almış durumdayız. “ dedi.

“ Ülke nüfusumuzun yüzde 40’ı YHT ile Tanıştı”

Kaderine adeta terk edilen demiryollarını 2003 yılından itibaren yeniden devlet politikası haline getirdiklerinin altını çizen Arslan, 1950’ye kadar yılda ortalama 134 km demiryolu yapıldığını, 1950-2003 yılları arasında bu rakamın 18 km’ye düştüğünü belirterek şunları söyledi:” Türkiye, bugün dünyanın 8. Avrupa'nın 6. yüksek hızlı tren işletmecisi ülkesidir. Ülkemiz nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı Ankara, Konya, Eskişehir, Kocaeli, Sakarya, Bursa, Bilecik ve İstanbul’u yüksek hızlı trenle tanıştırdık. Bununla da yetinmedik, kaderine terk edilmiş 11 bin kilometrelik demiryolu ağının yaklaşık 10 bin kilometresini yeniledik. Standartlarını yükselttik. Sinyalli ve elektrikli hat uzunluğunu iki mislinden daha fazla artırdık.”

“4 bin km’den daha fazla yeni demiryolu hattının inşa, 5 bin km’lik yeni demiryolu hattının ise etüt proje çalışmaları sürüyor”

Halen, 2000 kilometresi yüksek hızlı, 1300 kilometresi hızlı ve 700 kilometresi konvansiyonel hat olmak üzere 4 bin kilometreden daha fazla yeni demiryolu hattı inşa çalışmalarının devam ettiğine ve 5 bin kilometrelik yeni demiryolu hattının ise etüt proje çalışmalarının sürdüğüne dikkat çeken Arslan, “Diğer ulaştırma türlerine entegre edilmesi çok önemli ama bu demiryolu hatlarının limanlara, organize sanayi bölgelerine, büyük fabrikalara ve büyük yük merkezlerine demiryolu bağlantısı çok önemli. Taşımacılıktan lojistiğe geçmek üzere, “Lojistik Master Plan” çalışması çerçevesinde lojistik merkezleri inşa ediyoruz ve yük miktarını 2.5 katına çıkarma imkanı bulacağız. Şu an 8 tanesi faaliyet halinde. 9. Lojistik Merkezimizi Erzurum’da açıyoruz. Kars, Konya dahil 5 yerde inşaat çalışmaları devam ediyor. 21’e çıkarmak adına etüt proje çalışmaları devam ediyor.” diye belirtti.

“ BTK ile Orta Koridor’un eksik halkası tamamlandı”

30 Ekim 2017 tarihinde açılışı gerçekleştirilen ve ilk treni Mersin’e başarıyla ulaşan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu konusunda bilgi veren Arslan konuşmasına şöyle devam etti: " BTK demiryolu hattı, Londra'dan Pekin'e kadar bütün ülkeleri ilgilendiren ve “Orta Koridor”un tamamlayıcısı olan bir projedir. Bizim açısından gurur, ülkemiz açısından bir gurur. Dünyaya sunduğumuz çok önemli bir proje. İnşallah ülkemize, bölgeye ve insanlığa hayırlı uğurlu olsun. Çünkü çok önemli bir zincirin eksik halkasını tamamlamış olduk. Hangi zincir? O zincirin gücü  en zayıf halkası ile eşittir.  Kaldı ki halkası yoktu. Zincirin hiçbir gücü yoktu… Zincir güçlendi. Eksik halkayı tamamladık. Raylı sisteme, demiryoluna inancımız sayesinde bu demiryolunu inşa ettik.”

“Her iki yakayı Gebze’den Halkalı’ya entegre edeceğiz”

Marmaray kalitesinde, diğer raylı sistemlerle entegre olarak İstanbul'un her iki yakasındaki banliyö sistemlerinin metro standardına getirilme çalışmalarının gece-gündüz devam ettiğine dikkat çeken Arslan, "2018 sonuna kalmadan sistemin tamamını bitireceğiz. Her iki yakayı da Gebze'den Halkalı'ya kadar birbirine entegre edeceğiz ve İstanbulluların hizmetine sunacağız." diye konuştu.

“ YHT’ler Haydarpaşa’ya, Avrupa yakasına gidecek”

Metro hattının yanına üçüncü bir hat inşa edildiğine vurgu yapan Arslan, “ Ankara’dan, Sivas’tan, Konya’dan kalkan yüksek hızlı trenler Haydarpaşa’ya ya da Marmaray’ı kullanarak Avrupa yakasına geçebilecek. Yine yolcu taşımacılığının yapılmadığı saatlerde Çin’den Kazakistan'dan kalkan yük trenleri Marmaray ile Avrupa’ya gidebilecek. Böylece hem şehiriçi hem şehirlerarası hem de uluslararası taşımacılığa hizmet verecek” dedi.

Arslan, İstanbul’un yanı sıra pek çok şehirde ulaşım sistemlerin entegre edilmesi yönünde projeler yürütüldüğünü, çözüm ortağı olarak çözümler üretildiğini belirtti. 

Fuarın yerlileşme, millileşme adına da yarar sağlayacağına dikkat çeken Arslan, kongre ve fuarın hayırlı uğurlu olmasını diledi.

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da yaptığı konuşmasında Genel Müdürlüğün yatırımları ve demiryolu taşımacılığının serbestleştirilmesi süreciyle ilgili bilgi verdi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ