BTK’NIN İLK TRENİ MERSİN'E 10 SAAT ERKEN ULAŞTI

"Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın ilk treni, yükünü indireceği Mersin’e ulaştı
04/11/2017 08:15

BTK’NIN İLK TRENİ MERSİN'E 10 SAAT ERKEN ULAŞTI

"Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın ilk treni, yükünü indireceği Mersin’e ulaştı.  

Treni, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt karşıladı.

600 ton yükü bulunan trenin beklenen varış saatinden 10 saat daha erken Mersin’e ulaşması, büyük bir sevinç yarattı.  

BTK’nın ilk treni, 30 Ekim’de Azerbaycan’dan törenle uğurlanan yolculuğunda,  76 kilometre Türkiye, 259 kilometre Gürcistan, 503 kilometre Azerbaycan topraklarında bulunan hattı aşarak 40 saatte Kars’a, 04 Kasım 2017 tarihinde de beklenen saatinden 10 saat erken olarak yükünü indireceği Mersin’e ulaşmış oldu.

“Avrupa'yı ülkemiz üzerinden Çin'e, yine Çin'i ülkemiz üzerinden Avrupa'ya bağlayacak gerçekten bir kardeşlik ve dostluk koridoru.”

Treni karşılayan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, burada gazetecilere açıklamalarda bulunarak şunları söyledi:” Bildiğiniz gibi bu trenimiz, Cumhurbaşkanımız, Azerbaycan Cumhurbaşkanı, Kazakistan, Gürcistan ve Özbekistan başbakanlarının katılımıyla 75 saat önce Bakü'den uğurlanmıştı. Normalde Bakü'den 80 saatte gelmesini planlıyorduk. Ancak Türkiye parkuru 40 saatti fakat bu planlanandan 10 saat önce buraya geldi. Dolayısıyla Türkiye ile Türki Cumhuriyetler, Gürcistan ve Çin arasında çok önemli bir koridor oluşturuldu. Biz de bu koridordaki ilk trenimizin bugün varış yeri olan Mersin'e vaktinden 10 saat önce ulaştırmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.  TCDD Taşımacılık AŞ olarak sanayicilerimize, bölgemize, ülkelerimize inşallah hayırlı ve uğurlu olsun demek istiyoruz" diye konuştu.

"Yükler, yaklaşık 4.695 kilometrelik demiryolunda güvenli ve aksaklık yaşanmadan geldi"

Bu koridorun çok önemli olduğunu vurgulayan Kurt, " Avrupa'yı ülkemiz üzerinden Çin'e yine Çin'i ülkemiz üzerinden Avrupa'ya bağlayacak gerçekten bir kardeşlik ve dostluk koridoru. Emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. İnşallah bundan sonra bu demiryolu hattıyla Türkiye, Azerbaycan, Türkiye-Kazakistan-Türkmenistan ve Gürcistan arasında dostluğumuz, kardeşliğimiz daha da iyi ve güzel olur. Bu trenimiz 900 tonluk bir trenimiz. Trenimizin içinde 600 ton buğday var. 30 konteynerden oluşuyor. Biliyorsunuz bu tren Kazakistan'dan yola çıktı. Türkiye-Gürcistan arasındaki sınır garı Ahılkelek'e kadar geniş hatta geliyor, buradan sonra Avrupa standardı olan hatla ülkemize devam ediyor. Dolayısıyla biz bir gün önce bu trenimizi Ahılkelek'de Azerbaycan demiryolu vagonlarından teslim alıp, bizim vagonlarımıza aktarmıştık. Dolayısıyla orada çalışmalar çok hızlı gidiyor. Kars’ta gümrük teşkilatımızın ve Tarım Bakanlığımızın hizmetleri gerçekten çok hızlı oldu. Şunu gördük ki Kazakistan'dan Türkiye’ye kadar yaklaşık 4.695 kilometrelik mesafede yükler güvenli bir şekilde, aksaksız bir şekilde Mersin'e kadar rahatlıkla geliyor. Bu arada ilk trenimiz de yükünü Mersin'e getirmiş oldu. İnşallah bundan sonra Mersinli sanayicimiz bundan daha fazla istifade eder.” dedi.

Baş Makinist Yiğit: “ Tren hedefine ulaştırıldı. Yolculuk çok iyi geçti.”

İlk treni Mersin’e ulaştıran makinistlerden birisi olan Baş Makinist Halil Yiğit ise " Diğer makinist arkadaşlarımızla bölge bölge değişim sağlayarak treni Mersin’e ulaştırdık. Tren, çok güzel, çok başarılı bir şekilde hedefine gelmiş oldu. Yolculuk çok iyi geçti. Memnun olduk. Adımıza, devletimiz adına çok mutlu olduk" şeklinde konuştu.

 

Haberin videosu için tıklayınız

 

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ