UDH BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARIN 2018 BÜTÇESİNDE EN FAZLA ARTIŞ ORANI DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 03 Kasım 2017 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda; ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımları ile yılda 11 milyar dolar tasarruf sağlandığına vurgu yaparak, diğer sektörlerin kaldıracı olan ulaştırma ve diğer çalışmalarla Türkiye'deki yüzde 5 büyüme hızının uluslararası piyasa beklentilerinin çok üzerinde gerçekleştiğini, 15 yıldır ülkenin ulaşımı, iletişimi ve bunun altyapısını gerçekleştirmek için muazzam bir çalışma ve dönüşüm yaşandığını kaydetti.
04/11/2017 07:28

UDH BAKANLIĞI VE BAĞLI KURULUŞLARIN 2018 BÜTÇESİNDE EN FAZLA ARTIŞ ORANI DEMİRYOLU SEKTÖRÜNDE

Ulaştırma Denizcilik Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 03 Kasım 2017 tarihinde TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda yaptığı sunumda; ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımları ile yılda 11 milyar dolar tasarruf sağlandığına vurgu yaparak, diğer sektörlerin kaldıracı olan ulaştırma ve diğer çalışmalarla Türkiye'deki yüzde 5 büyüme hızının uluslararası piyasa beklentilerinin çok üzerinde gerçekleştiğini, 15 yıldır ülkenin ulaşımı, iletişimi ve bunun altyapısını gerçekleştirmek için muazzam bir çalışma ve dönüşüm yaşandığını kaydetti.

“En yüksek artış oranı yüzde 49 ile demiryolu sektöründe”

2003-2017 yılları arasında ulaştırma ve haberleşme alanında bugünkü fiyatlarla 362 milyar lira harcandığını, denizcilikte yatırımın yaklaşık 30 milyar liraya ulaştığını, kamu-özel iş birliğinin bu yatırımlardaki payının yaklaşık 100 milyar lira olduğunu anlatan Arslan, şöyle devam etti: "Şu ana kadar gerçekleşen kısmı ise 53 milyar lira, 46 milyar liralık kısmı devam ediyor. Fiilen üzerinde çalıştığımız 505 projemiz var. Büyük projeler, parçalardan oluşuyor. 3 bin 335 toplam proje var. Bunlarda şu ana kadar 139 milyar lira harcandı, 182 milyar liralık projelerde çalışmaya devam edeceğiz. Bu seneki Bakanlık, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanlığının bütçesi 2018 için 28 milyar 442 milyon lira. Artış oranı yüzde 14. KİT'leri de dikkate alırsak bütün bakanlığın, ilgili, ilişkili ve bağlı kuruluşlarının yatırım bütçesi 28 milyar 794 milyon lira, diğerleri de dahil olmak üzere 54 milyar lira. Bakanlık bütçesinde gözüküp daha sonra SHGM, Karayollarına aktarılan bütçeler var, geçmişte tekrar oluyordu, mükerrer olmasın diye bakanlık bütçesinde göstermedik. Diğer ilgili kurumların bütçesinde gösterdik. En yüksek artış oranı yüzde 49 ile demiryolu sektöründe."

Ulaşım ve iletişim yatırımlarının ekonomik ve sosyal etkilerine ilişkin çalışma yaptıklarını dile getiren Arslan, sektör bazında bakıldığında deflatörden değil de o yıl yapılan yatırımı, bu seneki döviz kurundan hesaplanırsa karayolları sektöründe 76 milyar dolar, demiryollarında 22 milyar dolar, havayolu sektöründe 9 milyar dolar, denizcilik sektöründe özel sektörün tersane ve limanlar dahil hesaplanırsa 30 milyar dolar, haberleşme sektöründe yapılan düzenlemeler çerçevesinde 35 milyar dolar ile yeni ve yerli uydular, telekom altyapısının geliştirilmesi, e-Devlet Kapısı, PTT'nin modernize edilmesi, postacılık ve yeni faaliyet alanları da dahil 144 milyar dolarlık yatırım yapıldığını kaydetti.

"Ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımların yıllık olarak tasarruf miktarı 11 milyar dolar”

144 milyar dolarlık ulaştırma ve haberleşme altyapı yatırımların yıllık olarak tasarruf miktarının 11 milyar dolar olduğuna dikkat çeken Arslan, "1,4 milyar saat zaman tasarrufunun parasal değeri 2,7 milyar dolar. Araç işletme giderlerinde 1,1 milyar litre yakıttan tasarruf yaklaşık 1,4 milyar dolar, 2,5 milyar dolar da araç bakımından kaynaklı tasarruf bulunuyor." dedi.

 “Ulaştırmadan lojistiğe dönmek için çalışmalar devam ediyor”

Ayrıca Arslan, ulaştırmadan lojistiğe dönmek için çalışmalar yaptıklarını belirterek, 2016 Lojistik Performans Endeksi'nde 160 ülke içinde 34. sırada olan Türkiye'nin, en az 15'e çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Türkiye'nin Asya ile Avrupa, Rusya ile Afrika bölgesel yük taşımacılığının merkezinde olduğuna işaret eden Arslan, lojistik merkezlerinin, bölgedeki taşımacılıktan kaynaklı 2 trilyon dolar olan ticaret hacminden yeteri kadar pay alınması dolayısıyla önemli olduğunu vurguladı.

“ 279 yük merkezi, 389 km iltisak hattı ile yılda ilave 45 milyon ton yük taşıma kapasitesi”

Yük merkezleri ve limanları, demiryollarıyla ana koridorlara bağlamayı çok önemsediklerini vurgulayan Bakan Arslan, "279 yük merkezi, toplam 389 kilometre uzunluğunda demiryolu yaparak 33 iltisak hakkı ile birbirine bağlamış olacağız. Böylece ilave yıllık 45 milyon ton yük taşıma kapasitesi oluşturacağız. Bu ülkemiz açısından çok önemli bir rakam. 10 adedinde çalışmamız devam ediyor, 41'i yatırım programına alınmak üzere çalışmalar sürüyor." değerlendirmesinde bulundu.

"YHT'de yerlilik oranını yüzde 74'e çıkaracağız"

“Milli Yük Vagonu” üretimini de başardıklarını açıklayan Arslan, "Yüzde 20 daha hafif, maliyeti yüzde 15 daha düşük, bakımı kolay yeni nesil milli yük vagonunu da tasarladık, seri üretime başladık. Her yıl 150 adet üretme kapasitemiz var." diye konuştu.

“Milli YHT” (Yüksek Hızlı Tren) konusunda ilerleme sağladıklarını da belirten Arslan, "96 set alımımız var, onu da Sanayi İşbirliği Programı kapsamında yapıyoruz. Başlangıçta belki dışarıya bağımlı olacağız ama yerlilik oranını yüzde 74'e çıkarmış olacağız. “Milli EMU” (Elektrikli Tren Seti) ile ilgili alüminyum gövdeli üretim yapılmak üzere fabrikamızda gerekli çalışmalar başladı. 2018'de başlıyoruz, 2019'da inşallah raylarımızda olacak." ifadesini kullandı.

“BTK’da hedef 6.5 milyon tondan 17’ye,  25’e daha sonra 50 milyon tona çıkarmak"

Arslan, 30 Ekim'de açılışı yapılan Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattının önemine değinerek, "Bu hattın ikinci hatta çıkarılması için altyapı hazır. Üst yapısını yapacağız. Yılda başlangıçta 6,5 milyon ton öngörülmekle birlikte daha sonra 17 milyon ton, 25 milyon ton ve 50 milyon ton yükün bu hattan geçmesi bekleniyor. İkinci hattı da eş zamanlı yürütüyoruz." diye konuştu.

“YHT’de Yolcu Memnuniyeti Yüzde 95,8”

YHT taşımacılığında bu yıl 7,1 milyon yolcu hedeflediklerini belirten Arslan, ülke nüfusunun yüzde 40'ının yaşadığı 11 ilde 35,3 milyon yolculuk yapıldığını ve yolcu memnuniyetinin yüzde 95,8 olduğunu bildirdi.

“Başkentray Bu Yıl Sonu Açılıyor”

Bakan Arslan, Başkentray'ın bu yıl sonunda açılacağını da söyledi.  

Sunum sonrasında Bakanlığın 2018 Yılı Bütçesi Komisyonda kabul edildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ