DEMİR İPEK YOLU BTK’NIN İLK TRENİ KARS’A ULAŞTI

"Demir İpek Yolu" olarak nitelenen ve 30 Ekim'de resmi açılışı yapılan "Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın ilk treni Kars Garı'na ulaştı.
03/11/2017 00:53

DEMİR İPEK YOLU BTK’NIN İLK TRENİ KARS’A ULAŞTI

"Demir İpek Yolu" olarak nitelenen ve 30 Ekim'de resmi açılışı yapılan "Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın ilk treni Kars Garı'na ulaştı.

 

BTK treni ile Kars'a gelen TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, garda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

 

“Trenin toplam 4700 km’lik yolculuğu Mersin’de son bulacak”

 

Trenin Kazakistan'dan yola çıkıp, Azerbaycan’ın Alat Limanı'ndan devam ederek Kars'a ulaştığını söyleyen Kurt,  "Azerbaycan'dan buraya yaklaşık 856 kilometreyi 40 saatte geldik. Bir aksaklık olmazsa Kars'tan Mersin'e kadar olan bin 258 kilometrelik mesafeyi de 40 saatte almayı planlıyoruz. Kazakistan'dan yola çıkan trenin toplamda yaklaşık 4 bin 700 kilometrelik seferi Mersin'de son bulacak. 30 konteyner ile yola çıkmıştı. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Bakanımıza böyle kıtaları birleştiren bir projeyi ülkemize kazandırdıkları için müteşekkiriz." dedi.

 

Projede emeği geçenlere teşekkür eden ve Projenin hem Türkiye için hem de Asya ve Avrupa ülkeleri için önemli bir koridor olduğunu vurgulayan Kurt, "Bu proje hem ülkemizi Türk Cumhuriyetleri ile Çin'e hem de Çin'i Avrupa'ya bağlayacak. Bu nedenle ülkemiz çok önemli bir koridor haline geldi. Projeyle sanayicimize, ihracatçımıza çok önemli bir koridor, lojistik kapısı açılıyor. Umuyoruz bugünden sonra bu koridorda daha güzel imkanlarla, fırsatlarla insanlarımıza hizmet edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu.

 

“3 bin km’lik değil, artık 10 bin, 12 bin km’lik destinasyonlarda taşımacılığı konuşuyoruz”

 

Hattaki yük taşıma kapasitesinin artacağına vurgu yapan Kurt, "Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi hatta başlangıç itibarıyla yıllık 7 milyon ton yük bekliyoruz ama önümüzdeki süreçte yıllık 17 milyon ton ve üzerine çıkabileceğini rahatlıkla söyleyebileceğiz. Dolayısıyla hem Çin'den ülkemize hem Çin'den Avrupa'ya ve tersi yöne bugüne kadar 3 bin kilometrelik destinasyonlarda taşımacılık yapıyorduk. Artık 5 bin kilometrelik, 10 bin kilometrelik ve 12 bin kilometrelik destinasyonlarda yavaş yavaş müşterilerimize taşımacılık yapmayı konuşmaya başladık. İnşallah önümüzdeki süreçte bu imkanları artırarak devam ettireceğiz." diye belirtti.

 

Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ın ortak projesi kapsamında inşa edilen demiryolunun 76 kilometresi Türkiye, 259 kilometresi Gürcistan, 503 kilometresi ise Azerbaycan topraklarından geçiyor.

Haberin videosu için tıklayınız

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ