BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU'NDA İLK TREN YOLA ÇIKTI

Bakü'ye yaklaşık 90 kilometre mesafedeki Alat Limanı'nda düzenlenen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katılımıyla gerçekleşti. Törene ayrıca Türkmenistan ve Tacikistan'dan gelen yetkililer de hazır bulundu.
30/10/2017 14:23

BAKÜ-TİFLİS-KARS DEMİRYOLU'NDA İLK TREN YOLA ÇIKTI

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Açıldı

Bakü'ye yaklaşık 90 kilometre mesafedeki Alat Limanı'nda düzenlenen Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nın açılış törenine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katılımıyla gerçekleşti. Törene ayrıca Türkmenistan ve Tacikistan'dan gelen yetkililer de hazır bulundu.

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Bakan Yardımcısı Yüksel Coşkunyürek, UDHB Müsteşarı Suat Hayri Aka, Müsteşar Yardımcısı Orhan Birdal, AYGM Genel Müdürü Erol Çıtak, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Veysi Kurt' ta törene katılan heyetin içerisinde yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan  “Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattı kararlılığımızın eseri”

Burada bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerine "Öncelikle aziz dostum Aliyev ile bu önemli etkinliğe ev sahipliği yapan Azerbaycan makamlarına misafirperverlikleri için teşekkür ediyorum. Kazakistan, Gürcistan ve Özbekistan başbakanlarına da bugün bu heyecanımıza ortak oldukları için özellikle teşekkür ediyorum." diyerek başladı.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun açılışı nedeniyle bu törende bulunmaktan büyük bir memnuniyet duyduğunu vurgulayan Erdoğan, "Bugün içinde bulunduğumuz dönemin ötesinde istikbalimiz bakımından çok önemli bir adım atıyoruz. Bu törenle de Asya'yı, Avrupa'yı ve Afrika'yı birbirine bağlama hedefiyle başlatılan yeni İpek Yolu girişiminin halkalarından birini hizmete alıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun ilk seferinin gerçekleşmesiyle orta koridor projesinin en önemli ayağı tamamlanmış oluyor. Böylece Londra'dan Çin'e kesintisiz demiryolu bağlantısı kurulduğunu da ilan ediyoruz. Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan bu proje hepimizin ortak başarısıdır." ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu" hattına ilişkin, "Kararlılığımızın ve vizyonumuzun eseri olan proje, zahmet, özveri, alın teriyle hayata geçirildiği için çok kıymetli" dedi.

"Projenin tamamlayıcısı birçok hizmeti halka sunduk"

Erdoğan, Türkiye olarak özellikle son 15 yıldır yapılan yatırımlarla bu potansiyeli hayata geçirmenin mücadelesini verdiklerinin altını çizerek, şöyle devam etti:

"Bugüne kadar Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin tamamlayıcısı niteliğinde birçok hizmeti halka sunduk. Marmaray hızlı tren hatlarının inşası, mevcut tren hatlarının yenilenmesi, İstanbul'a inşa ettiğimiz ve üzerinde raylı sistem geçişi de yer alan üçüncü köprü bunlardan bazılarıdır. Gerçekleştirdiğimiz bu yatırımlar Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesinin etkinlik ve cazibesini daha da artırır.

Azerbaycan'ın Alat limanıyla da sadece 3 ülkeyi değil tüm Orta Asya Cumhuriyetlerini, Batı ulaştırma güzergahlarına bağlamış oluyoruz. Aynı şekilde Türkmenistan'ı Türkmenbaşı Limanı üzerinden, Kazakistan'ı da Aktau Limanı üzerinden Avrupa'ya bağlıyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacaktır."

Hattın kapasitesinin 2034'te 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke ulaşacağını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bunun yük taşımacılığında maliyetleri ciddi manada düşüreceğine işaret etti.

"24 milyon ton ilave yük taşınmış olacak"

Erdoğan projenin, tarihi İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılar için en avantajlı imkanları sunacağını kaydetti.

Hızlı tren hatlarının tamamının devreye girmesinin ardından Çin'den gelen yükün Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi sayesinde orta koridor üzerinden 12-15 gün arasında Avrupa Birliği ülkelerine ulaşacağını ifade eden Erdoğan, "Şu anda Çin üzerinden Avrupa'ya giden yük miktarı 240 milyon tonun üzerindedir. Ülkelerimizden geçen orta koridordan bu yükün yüzde 10'nun taşınması halinde bile 24 milyon ton ilave yük taşınmış olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

"Proje, istikrar ve refah getirecek"

Erdoğan, elbette böyle bir hattın bölgeye getirisinin sadece ekonomik olmayacağına dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Proje siyasi olarak, barış, güvenlik ve istikrar, sosyal olarak refah getirecek, yük ve insan hareketliliği yanında bilgi hareketliliğiyle de ülkelerimizin beşeri gelişimine de katkı sağlayacaktır. Bölgenin kadim devletleri olarak bizler dayanışma ve iş birliği içinde hareket ettiğimiz sürece çok daha büyük projelere imza atabiliriz. Bugüne kadar hayata geçirdiğimiz Bakü-Tiflis-Kars, Bakü-Tiflis-Ceyhan, Bakü-Tiflis-Erzurum ve TANAP gibi projeler bundan sonra da yapacaklarımızın birer teminatıdır."

İlham Aliyev “BTK Projesinin tamamlanacağına inanmıyorlardı”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu'nun Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye'nin iradesi sayesinde gerçekleştiğini belirterek, "Bazı yabancı çevreler BTK'nın yapımına inanmıyordu. Fakat üç ülke güçlü irade ve güven olduğu zaman tüm işlerin yapılabileceğini gösterdi. Üç ülke bundan sonra da birlikte olacak ve birbirini destekleyecek. Bu proje ekonomik olanaklarımızı artıracak." dedi

"BTK, Projesi Asya-Avrupa arasında köprü oluşturacak”

Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili törende yaptığı konuşmada, BTK' nın açılmasını üç ülke ve bölge için önemli bir olay olarak nitelendirerek projenin gelişen pazarların ihtiyaç duyduğu ürünleri yeni kanallarla sağlama olanağı vereceğini bildiren Kvirikaşvili, projenin dünya ekonomisine de büyük katkı sağlayacağını söyledi.

"BTK, Kazakistan’ın önemli bir transit taşıma merkezi olacak”

Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev de Kazakistan olarak BTK'ye ilk destek veren ülkelerden biri olduklarını bildirdi.

Sagintayev, "Son 9 yılda ülkemiz ulaştırma lojistiğine çok büyük yatırımlar yaptı. Yolları ve Aktau limanını yeniledik. BTK, Kazakistan'ın Hazar'daki transit gücünü artıracaktır. Yılda 25 milyon ton güce ulaşacak. BTK ile Çin'den, Orta Asya'dan Hazar'ı geçecek en kısa yolu sağlamış bulunmaktayız. Hazar üzerinden Doğu Avrupa'ya yapılan ulaşım 2 kat hızlı olacak." dedi.

"BTK refah getirecek"

Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov da BTK'nın Orta Asya’da üretilen ürünlerin geniş bir coğrafyaya ulaştırılması yönünden çok önemlidir dedi.

BTK ile çok güçlü bir ulaşım koridoruna sahip olduklarını vurgulayan Aripov, "BTK bize Çin'den Avrupa'ya kadar kısa ve doğrudan ulaşım olanağı sunmaktadır. Nakliye hacmimizi artıracağız. BTK'nın bölgemize refah getireceğine inanıyoruz." diye konuştu.

Açılış konuşmalarının ardından sembolik olarak rayların son çivisini çakan ve Kazakistan'dan getirilen tahılın taşındığı treni Türkiye'ye uğurlayan liderler, başka bir trenle limandan Alat İstasyonu'na 12 dakika süren bir yolculuk yaptı.

BTK demiryolunun, bölgedeki taşıma koridorlarına önemli bir alternatif oluşturması, proje ortağı Türkiye'nin ise BTK ve Marmaray ile birlikte Çin-Avrupa demiryolu trafiğinde önemli bir rol üstlenmesi öngörülüyor. Türkiye, Gürcistan ve Azerbaycan'ın ortak projesi kapsamında inşa edilen demiryolunun 76 kilometresi Türkiye, 259 kilometresi Gürcistan, 503 kilometresi ise Azerbaycan topraklarından geçiyor.

İlk seferde Kazakistan'ın (Kökşetav) Limanından Türkiye’de (Mersin) Limanına getirilen tahıl taşınıyor. Toplamda 15 vagon ve 500 ton buğdayın taşındığı tren toplamda 4695 kilometre yol almış olacak ve 180 saatte seferini tamamlamış olacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ