"ASRIN PROJESİ" MARMARAY İLE 4 YILDA 226 MİLYON YOLCU TAŞINDI

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünde, Asya ile Avrupa kıtalarını demir ağla birleştiren, demiryolu geçişini kesintisiz hale getiren 'asrın projesi' Marmaray'ın hizmete girişinin de 4. yılını kutluyoruz." dedi
30/10/2017 07:28

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, "Cumhuriyetimizin 94. kuruluş yıl dönümünde, Asya ile Avrupa kıtalarını demir ağla birleştiren, demiryolu geçişini kesintisiz hale getiren 'asrın projesi' Marmaray'ın hizmete girişinin de 4. yılını kutluyoruz." dedi.

"Asrın projesi" Marmaray'ın 29 Ekim 2013'te, yaklaşık 13 kilometrelik Ayrılık Çeşmesi ile Kazlıçeşme arasında hizmete sunulduğunu anımsatan Arslan, "Cumhuriyetimizin 94. yıl dönümünde ulaştırma ailesi olarak büyük bir gurur ve mutluluk duyuyoruz. Çünkü Cumhuriyetimize ve milletimize layık projeleri birer birer hizmete veriyoruz. Bunlardan birisi de Marmaray'dır." diye konuştu.

Arslan, Marmaray ile bugüne kadar 226 milyon vatandaşın büyük bir güven ve konforla Asya ile Avrupa kıtaları arasını dört dakikada geçtiğine işaret etti.

Vatandaşların, Halkalı-Gebze hattının tamamlanmasını da dört gözle beklediklerini belirten Arslan, "İnşallah Cumhuriyetimizin 95. yaş gününde bunu sağlamış olacağız." müjdesini verdi. 

Günde toplam 333 sefer yapılan Marmaray'da yoğun günlerde taşınan yolcu sayısının 200 bine ulaştığına işaret eden Arslan, Marmaray'ın sadece İstanbul’un şehir içi toplu ulaşımına değil, çevre korunmasına da büyük katkılar sağladığını bildirdi.

 

"Yaklaşık 26 bin 300 araç trafikten çekildi"

Arslan, Marmaray'ın işletmeye alınmasıyla günde yaklaşık 26 bin 300 aracın trafikten çekildiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Böylece, çevreye 201 bin ton zehirli gaz salınımı engellenirken, 5 milyon dolarlık zehirli gaz maliyetinden de tasarruf sağlandı. Yine Marmaray'ı kullanan vatandaşlarımızın diğer ulaşım araçlarını kullananlara göre ortalama bir saat zaman tasarrufu sağladığı esas alındığında, toplam 226 milyon yolcumuz 226 milyon saat tasarruf etmiş oldu."

Arslan, Marmaray'ın sadece şehir içi toplu ulaşım için değil, anahat yolcu taşımacılığı ve lojistik sektörü için de ufuk açan bir proje olduğunu vurgulayarak, projenin uluslararası demiryolu koridoru açısından en önemli halkalardan birisi olduğunu söyledi.

Son 15 yıldır ülkeyi yüksek hızlı ve hızlı demiryolu ağlarıyla örerken, mevcut sistemi yenilediklerini ve modernize ettiklerini anlatan Arslan, "Demir İpek Yolu" olarak adlandırılan Bakü-Tiflis-Kars demiryolu hattının 30 Ekim'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla hizmete açılacağını ifade etti.

Arslan, hayata geçirilen her projenin Türkiye'yi bir adım daha ileriye taşıdığını belirterek, şunları kaydetti:

"Marmaray bu demiryolu ağının, Asya ile Avrupa kıtaları arasında kesintisiz olmasını sağlayan en önemli halkasıdır. Avrupa ile Asya arasında en hızlı, en kestirme ve kısa mesafe daha önce 'orta koridor' olarak Çin'den Avrupa ülkelerine, dünya pazarlarına bir ürünün denizyoluyla 45 ile 60 gün arasında gitmesiydi. 'Kuzey koridor' Rusya üzerinden giden bir ürün de bir aydan fazla sürede adresine ulaşıyordu. Artık Çin'den gelen bir yük, demiryoluyla 15 günde Türkiye üzerinden Avrupa'ya gidebilecek. Böylece mesafe 3-3,5 kat azalmış olacak. Dolayısıyla ekonomik olmayan birçok taşıma, ulaşım süresi 45 günden 15 güne düştüğünde ekonomik hale dönüşecek. Türkiye, Asya ile Avrupa kıtaları arasındaki yük potansiyeli açısından önemli bir merkez olacak."

Arslan, İstanbul banliyö hatlarının da 2018 yılında tamamlanmasıyla yüksek hızlı trenlerin Haydarpaşa ve Halkalı'ya kadar ulaşacağını, böylece seyahat süresi önemli oranda düşerken konforun daha da artacağını bildirdi.

Ayrıca, Marmaray’ın açılışının 4. yılı anısına pul bastırıldı. 4. yıl kutlamaları nedeniyle yolculara, özel baskılı çikolata ve kitap ayraçları dağıtılırken, Yeni Kapı İstasyonu’nda da konser verildi.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ