ÜLKEMİZİN 8. LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesinde kurulan Türkiye’nin 8. lojistik merkezi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 22 Ekim 2017 tarihinde hizmete açıldı.
23/10/2017 13:59

ÜLKEMİZİN 8. LOJİSTİK MERKEZİ HİZMETE GİRDİ

Kahramanmaraş Türkoğlu ilçesinde kurulan Türkiye’nin 8. lojistik merkezi, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımıyla 22 Ekim 2017 tarihinde hizmete açıldı.

Açılış törenine Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Vahdettin Özkan, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Erkoç, demiryolcular ve vatandaşlar katıldı.   

-Lojistik Merkezi Hızlı Trenle Destekleyeceğiz

UDH Bakanı Ahmet Arslan yaptığı konuşmada, “Ülkemizin gurur projesini bitiriyoruz. Kahramanmaraş, Mersin, Adana’ya hızlı demiryolu hattını bir başka ifadeyle İstanbul’dan Kahramanmaraş’a hızlı tren hattının peş peşe etaplarını tamamlayarak kazandırmış olacağız. Onunla da yetinmiyoruz İstanbul’dan Avrupa’ya gidecek yani Halkalı, Kapıkule hızlı tren projesinin bu yıl ihalesine çıkıyoruz. İnşallah İstanbul’dan Avrupa’ya kadar gidebilir hale geleceğiz” dedi.

Türkiye’nin yılda 138 kilometre demiryolu yapar hale geldiğini belirten Arslan, lojistik merkez sayısının 8’e ulaştığını, 5 tanesinin inşaatına devam edildiğini vurgulayarak şunları kaydetti: ”80 milyonluk yatırımla hayata geçirilen lojistik merkezi ülkenin doğusu ile batısı arasında köprü görevi üstlenecektir. Bu merkezi hem yolcu hem de yük taşıyabilen hızlı trenle de destekleyerek daha da geliştireceğiz.”

-Türkiye’deki büyümeyi sürdüreceğiz

Ayrıca Arslan, “Avrupa’nın 6’ncı yüksek hızlı tren işletmecisi haline geldik. Bu gurur hepimizin. Bununla da yetinmiyoruz. 5 bin kilometrelik hatta çalışmamız devam ediyor. Ayrıca, yenilenme, elektrikli, sinyalli hale getirilmesi için çalışıyoruz. Bu kapsamda 2 bin 505 sinyalli hat miktarını 5 bin 462 kilometreye çıkaracağız.” diye konuştu.

Kahramanmaraş Milletvekili Mahir Ünal da Kahramanmaraş’ın artık bütün yolların kesiştiği bir merkez haline geldiğini belirtti.  

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da, 805 bin metre karelik alan üzerine kurulan lojistik merkezin yıllık 1.9 milyon ton taşıma kapasitesine sahip olduğunu belirtti.  

Tören,  ilk yük treninin merkezden uğurlanmasıyla sona erdi.

Bilindiği üzere, Türkiye’yi Asya ile Avrupa kıtaları arasında lojistik üssü haline getirmek üzere planlanan 21 adet lojistik merkezin tamamı hizmete girdiğinde, Türk lojistik sektörüne 35,6 milyon ton ilave taşıma imkânı ile 12,8 milyon m²lik açık alan, stok alanı, konteyner stok ve elleçleme sahası kazandırılmış olacaktır.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ