350 KİŞİ ÖZEL TRENLE 15 TEMMUZ KAHRAMANI ŞEHİT HALİSDEMİR’İN KABRİNİ ZİYARET İÇİN YOLA ÇIKTI

TCDD Taşımacılık AŞ ile Yeşilyurt Belediyesi işbirliği ile “Halisdemir" adı verilen özel trenle Malatya’dan 06 Ekim 2017 tarihinde törenle yola çıktı.
07/10/2017 04:46

350 KİŞİ ÖZEL TRENLE 15 TEMMUZ KAHRAMANI ŞEHİT HALİSDEMİR’İN KABRİNİ ZİYARET İÇİN YOLA ÇIKTI

TCDD Taşımacılık AŞ ile Yeşilyurt Belediyesi işbirliği ile 15 Temmuz kahramanı Şehit Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir'in Niğde'nin Bor İlçesi'ne bağlı Çukurkuyu Beldesi'nde bulunan kabrini ziyaret etmek üzere öğrenciler, şehit aileleri, STK üyeleri, belediye meclis üyeleri ve basın mensuplarından oluşan 350 kişilik gurup “Halisdemir" adı verilen özel trenle Malatya’dan 06 Ekim 2017 tarihinde törenle yola çıktı.

Uğurlama törenine, TCDD Taşımacılık AŞ yöneticileri, TSK Komutanları, yerel yönetim temsilcileri, demiryolcular ve vatandaşlar katıldı.

“ 350 kişilik gurubun ziyareti nicelik olarak çok büyük olmasa da nitelik olarak çok önemli”

Hain darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlanmasında  kilit rol oynayan, adını kahramanların arasına yazdıran Halisdemir’in kabrini ziyarete giden gurubu Malatya Garı’ndan trenle uğurlayan Vali Ali Kaban 15 Temmuz hain darbe girişimiyle ilgili çok sayıda film, kitap vb. çalışmaların yapıldığının altını çizerek şunları söyledi” 15 ay sonra bugün yaptığımız değerlendirmemizde anlıyoruz ki bu konuda ne kadar çok çalışma yapılsa henüz tüm boyutları ile olayın vahameti açığa çıkmış değil. Bir taraftan bunun açığa çıkartılması için bu tip çalışmalar yapılırken, bir taraftan da hayatın içerisinde bunun karşılığının bulunması gerekiyor. Bugün 350 kişilik bir gurupla iki günlüğüne yapılan bu ziyaret nicelik olarak çok büyük bir iş görülmeyebilir ama nitelik olarak çok büyük bir önem arz ediyor. Zira hayatın içerisinde bizim yakın tarihimizi gerek orta vadede gerekse uzak tarihimize dair olayları bir şekilde özellikle geleceğimiz olan çocuklarımıza, gençlerimize tanıtmamız, bildirmemiz gerekiyor. “ dedi.

“TCDD Taşımacılık AŞ’ye ve Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür”

Bu organizasyonun yapılmasına destek sağlayan TCDD Taşımacılık AŞ ve Yeşilyurt Belediyesi’ne teşekkür eden Vali Kaban, Çanakkale’yi ziyaret etmek, orada atalarımızın yaşadıklarını bugüne taşıyıp hissedebilmenin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek şunları söyledi: ” Bugün de 15 Temmuz hain darbe girişimini anlayabilmek için o günün önemli bir figürünü ebedi istirahatgahında ziyaret etmek büyük bir ehemmiyet taşıyor. Allah bir daha bize bu tarz hadiseleri yaşamamayı, çok büyük bedel ödemeden atlatabilmeyi nasip etsin. Yolunuz açık olsun, selametle gidin, selametle dönün.”

Trene TCDD Taşımacılık AŞ Malatya Koordinatör Müdürü Muzaffer Koç'un başkanlığında diğer Şirket yetkilileri refakat etti.

Şehit Halisdemir ve tüm şehitlerimiz için dualar edildi

Bugün 10.20’de Bor’a oradan Çukurkuyu beldesine ulaşan gurup, Şehit Piyade Astsubay Başçavuş Ömer Halisdemir’in Kabri başında tüm şehitlerimiz için de dualar ederek Malatya’dan getirilen kayısı ağacı Şehidimizin kabrine dikildi. Grup ayrıca Ömer Halisdemir için kurulan Müze’yi de ziyaret etti.

Bu akşam 19.00’da Bor’ dan hareket edecek tren sabah 5 civarında Malatya’da olacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ