GÖKKÖY LOJİSTİK MERKEZİNDEN İLK YÜK TRENLERİ UĞURLANDI

Balıkesir'deki 19 sanayi kuruluşunun 15 ülkeye ihraç edilen ürünlerini taşıyan konteyner yüklü 85 vagondan oluşan ilk yük trenleri, Gökköy Lojistik Merkezi'nden Bandırma ve İzmir limanlarına ulaşmak üzere, 04 Ekim 2017 tarihinde törenle uğurlandı.
06/10/2017 05:22

GÖKKÖY LOJİSTİK MERKEZİNDEN İLK YÜK TRENLERİ UĞURLANDI

Balıkesir'deki 19 sanayi kuruluşunun 15 ülkeye ihraç edilen ürünlerini taşıyan konteyner yüklü 85 vagondan oluşan ilk yük trenleri, Gökköy Lojistik Merkezi'nden Bandırma ve İzmir limanlarına ulaşmak üzere, 04 Ekim 2017 tarihinde törenle uğurlandı.

 “Konteyner İhracat Seferberliği” adı ile düzenlenen törene,  TCDD 3. Bölge Müdürü Selim Koçbey, TCDD Taşımacılık AŞ İzmir Bölge Koordinatörü Müslüm Yurdakul, İl ve İlçe Belediyelerinin temsilcileri, Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler’in yanı sıra sanayi kuruluşlarının yöneticileri ve çok sayıda konuk katıldı.

İhracat seferberliğimizi ilk katarımızın hareketiyle başlatıyoruz

Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, "Bugün Balıkesir sanayisi için dönüm noktalarından birine tanıklık ediyoruz. Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi'nde ihracat seferberliğini ilk katarımızın hareketiyle başlatıyoruz. Bu önemli adımda, sanayicilerimizin, demiryollarının ciddi katkısı var. Bugün için üretimlerini ve konteynerlerini ayarladılar, demiryolları da hatlarla ilgili gerekli düzenlemeyi gerçekleştirdi" dedi.

İhracat hedefimiz 1 milyar dolar

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler ise üyeleri ile birlikte bu yatırıma sahip çıktıklarını belirterek şunları söyledi: "Günümüz itibariyle Balıkesir'in ihracatı 373 milyon lira. Bizim hedefiz 2023'de en az 1 milyar dolar. İşte bu hedeflere ulaşmak için ürettiğimiz ürünlerin hedef pazarlara ulaştırmak için lojistik çok önemli."

Gökköy Lojistik Merkezi İzmir ve Bandırma Limanları için çok önemli

TCDD 3.Bölge Müdürü Selim Koçbey de “Modern taşımacılığın üssü olarak kabul edilen lojistik merkezlerle demiryolu taşımacılığı, kara ve deniz taşımacılığı ile bütünleşecek ve kombine taşımacılık hayata geçecektir. Bu bağlamda lojistik merkezlerin ülkemizin pek çok yerinde hizmete girdiğini gururla görmekteyiz. Tüm şebekede toplam 20 lojistik merkez projesinin 7'si hayata geçirildi. İşletmeye açılan merkezlerden birisi Balıkesir Gökköy Lojistik Merkezi’dir ve bu merkez Bandırma ve İzmir Limanları için çok büyük önem taşıyan kuru liman lojistik merkezidir." diye konuştu.

TCDD Taşımacılık AŞ her zaman sanayicimizin yanındadır

TCDD Taşımacılık AŞ İzmir Bölge Koordinatör Müdürü Müslüm Yurdakul yaptığı konuşmada , “Ülkemizin genelinde olduğu gibi Balıkesir’de de yeni yatırımlarla sanayinin gelişmesi doğrultusunda nakliyenin ve lojistiğin önemi bir kat daha artmıştır. TCDD Taşımacılık AŞ sanayicilerimizin yanındadır, onlara her türlü desteği ve hizmeti vermeye hazırdır.  Gökköy Lojistik Merkezi de bölge ve Balıkesir sanayisinin gelişmesine çok ama çok katkı sunacaktır. Şirketimizin işlettiği trenlerle sanayi ürünleri Aliağa ve Bandırma Limanlarına güvenli, hızlı ve ekonomik bir şekilde taşınacaktır. TCDD Taşımacılık AŞ olarak bölgemizin ve ülkemizin sanayisine katkı sunmaktan ve hizmet etmekten onur duyuyoruz.” dedi.

İhracat seferberliği başlatanlara plaket

Konuşmaların ardından, ihracat yapan firma yöneticilerine, ihracat seferberliğini başlatanlara plaket verildi. Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları Uğur ve Ermişler yeşil ışık yakarak, konteyner yüklü trenlere yol verdi. Balıkesir'deki 19 sanayi kuruluşunun, trafo, mobilya, tel- çivi, tarım makinaları, ağartma toprağı, işlenmiş mermer, gıda maddesi ve benzeri ürünleri,  Güney Kore, Suudi Arabistan, Çin, İtalya, ABD, Birleşik Arap Emirlikleri, İsviçre, Danimarka, Azerbaycan, Litvanya, Senegal, Almanya, Afrika ve Rusya'ya, Bandırma ve İzmir limanlarından ulaştırılacak.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ