DEMİR İPEK YOLU’NDA TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR

UDH Bakanı Ahmet Arslan, Gürcistan Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharia, Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavit Gurbanov Bakü- Tiflis – Kars Demiryolu Projesi kapsamında Tiflis- Kars arasında gerçekleştirilen test sürüşüne katıldılar.
28/09/2017 00:51

DEMİR İPEK YOLU’NDA TEST SÜRÜŞLERİ DEVAM EDİYOR

UDH Bakanı Ahmet Arslan,  Gürcistan Ekonomik ve Sürdürülebilir Kalkınma Bakanı Giorgi Gakharia,  Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkanı Cavit Gurbanov Bakü- Tiflis – Kars Demiryolu Projesi kapsamında Tiflis- Kars arasında gerçekleştirilen test sürüşüne katıldılar.

Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı’nda Tiflis’ten başlayan ve Kars’ta noktalanan tren yolculuğu sonrasında yüzlerce Karslı, ellerinde bayraklarla Bakanları ve heyetleri karşıladı.

“Londra’dan kalkıp, Pekin’e kadar giden tren, bu güzergah üzerindeki bütün ülkeleri hem bize, hem Gürcistan’a, hem Azerbaycan’a bağlayacak”

Karşılamada hemşehrilerine seslenen Arslan, “Ne kadar zor süreçlerden, ne kadar çetin süreçlerden geçtiğimizi ikimizden iyi bilen yok. Dolayısıyla o kadar zor süreçleri, o kadar çetin süreçleri geride bırakıp, bu kadar önemli bir projenin bugün test sürüşüyle Bakü’den Tiflis’e, Tiflis’ten Kars’a gelmiş olmanın memnuniyetini herhalde kelimelerle ifade etmek çok zordur. Allah’ın izniyle bu proje üç ülkenin ticaretine, ekonomisine çok katkıda bulunacak. Ama medeniyetleri bir olan, kültürleri bir olan bu insanların beşeri ilişkileri de çok daha ileriye taşıyacak, Azerbaycan ile Türkiye’yi sınırdaş haline getirecek. Kesintisiz hale getirecek bir proje, bu proje vesilesiyle Londra’dan kalkıp, Pekin’e kadar giden tren, bu güzergah üzerindeki bütün ülkeleri hem bize, hem Gürcistan’a, hem Azerbaycan’a bağlamış olacak” dedi.

“Bir rüyayı bir hayali gerçekleştirdik”

Arslan,  ayrıca şunları belirtti:” 19 Temmuz'da parça parça yaptığımız seyahatlerdeki tüm eksikliklerin giderildiğini görüyoruz. Bundan sonra kesintisiz test taşımacılığı yapılacak aşamaya gelmiş durumdayız. Projenin bugüne gelmesini sağlayan diğer Bakanlarıma teşekkür ediyorum, adeta bir rüyayı, bir tarihi gerçekleştirdiler."

“Yılda 6.5 milyon yolcu, 15-20 milyon ton yük hedefi”

”Sayın Cumhurbaşkanımızın Başbakanlığı, Sayın Başbakanınızın Bakanlığı döneminde süreçler başladı. Ben de bürokrat olarak bu ekipte yer alma şansını yakaladım. Hayal gibi rüya gibi görünen süreç bu hale geldi. O günden bugüne bazen sıkıntılı süreçler yaşandı.  Bürokratlarımızla sabahlara kadar müzakare yaptığımız zamanlar yaşadık. Sabah başladığımız programların ertesi sabaha kadar devam ettiğini biliyorum. Üç ülkenin dostluğunun, böyle bir proje için iradesini ortaya koyacağını o gün de görmüştük.” diye belirten Arslan, BTK hattında ilk aşamada bir milyon yolcu, 3.5 - 4 milyon ton yük taşınacağını bu rakamların ilerleyen günlerde 6.5 milyon yolcuya ve 15-20 milyon ton yüke ulaşmasını beklediklerini bildirdi.

“Yüz milyon tonluk yük hareketinden ciddi oranları BTK ile taşıyabiliriz”

Arslan, ayrıca şunları kaydetti: "Üç ülkeyle komşu bölgelerdeki diğer ülkelerin bu demiryoluna alışması ve yük verme süreçleri biraz zaman alabilecek. Bugünden rakam vermek sağlıklı olmaz. Asya ile Avrupa arasında güzergahtaki tüm ülkelere 'tek yol, tek kuşak' ifadesine uygun şekilde hizmet verecek. Denizden ve alternatif yollardan 100 milyonlarca tonla ifade edilen bir yük hareketi var. Onlarla kıyaslandığında proje çok avantaj sağlayacak. Hedefimiz, 100 milyon tonluk yük hareketinden ciddi bir oranı Azerbaycan, Gürcistan ve Türkiye üzerinden hedef pazarlara eriştirmek. Süre ve tarife avantajıyla ekonomik olmayan taşımalar da ekonomik hale gelecek. Bu proje yeni taşıma kapasiteleri oluşturacak, yeni pazarlara gidebilecek yükler için avantajlı olacak. Projeden çok umutluyuz."

“Bir millet iki devlet olarak biz bu yola hoşgeldin diyoruz”

“Yaşasın Türkiye, yaşasın Türkiye-Azerbaycan dostluğu” diyerek sözlerine başlayan Azerbaycan Demiryolları Bakanı Cavit Gurbanov ise, “Bir millet iki devlet olarak biz bu yola hoşgeldin diyoruz. Bu yolun uğurlu olmasını diliyoruz. Bu yolun ilkini Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ilk defa ortaya koydu. İnşallah Cumhurbaşkanlarımızın iştirakiyle bu yolun açılışını yapacağız. Hayırlı olsun, bereketli olsun.” diye konuştu.

BTK Hattındaki Taşıma Tarifesi İçin Protokol İmzalandı

Azerbaycan ile Türkiye arasında BTK hattındaki taşıma tarifelerini belirleyen protokol UDH Bakanı Arslan’ın gözetiminde TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt ile Azerbaycan Demiryolları İdaresi Başkan Yardımcısı Igbal Hüseynov tarafından imzalandı.

Bakanlar ayrıca,  Azerbaycan Konsolosluğunu ziyaret etti, Ahılkelek İstasyonu ve sınır tünelinde incelemelerde bulundu.

  • Ulaştırma Bakanlığı
  • Tcdd Taşımacılık
  • MARMARAY
  • INTERRAIL
  • TURASAŞ