yolculuk bilgileri

Cinsiyet Beyanı

Satış Kuralları

El Bagajları

Evcil Hayvan Taşımaları

Bisiklet Taşımaları

İndirimler

Tekerlekli Sandalye

Açık Bilet Kuponu

Sıkça Sorulan Sorular

Cinsiyet Beyanı

Sayın Yolcularımız;

Trenlerimizde seyahat etmek isteyen her kişi, ulusal ve uluslararası mevzuatlar doğrultusunda bilet satın aldığında TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. ile bir sözleşme akdetmiş sayılmaktadır. Ücreti ödenerek satın alınan “bilet” ise bu sözleşmenin teyidi sayılır.

Buna göre bilet alan her yolcu, TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. satış ve taşıma kuralları ile satış esnasında verdiği kişisel bilgilerin doğru olduğunu kabul etmiş sayılmaktadır.

TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. bilet satış kanallarından yer seçme opsiyonu kullanılarak alacağınız biletlerde:

Cinsiyet beyanında bulunulması gerekmektedir. Doğru cinsiyet beyanı yolcunun sorumluluğunda olup, yapılan kontrollerde gerçek dışı cinsiyet beyanı tespit edilmesi halinde, yolcuya varsa trende uygun başka yer verilecektir. Verilen yeni yerin başka mevkide olması durumunda aradaki fark ayrıca tahsil edilecektir. Yer yoksa yolcu ayakta seyahat etmeyi kabul etmiş sayılacaktır. Her iki teklifi de kabul etmeyen yolcu trenin durduğu ilk istasyonda trenden indirilecek, seyahatinin devamına izin verilmeyecektir.

/assets/tcdd/images/tasima-logo.svg

Evcil Hayvan Taşımaları

Sayın Yolcularımız;

Trenlerimizde küçük evcil hayvanınızı aşağıdaki şartlarda beraberinizde götürebilirsiniz.

Taşınabilecek küçük evcil hayvanların (kuş, kedi, balık, küçük köpek vb.);

Kafes büyüklükleri dizinizin üzerinde taşınabilecek ağırlık ve hacimde olmalıdır.
Evcil Hayvanınız kafesi içinde olmalı, seyahat edilecek vagon ve koltukta hiçbir hasar ve kirliliğe sebep vermemelidir.
Taşınan hayvanların kokuları ve gürültüleri diğer yolcuları rahatsız etmemelidir.
Taşınan hayvanların kimlik kartı ve veteriner sağlık raporu seyahatiniz esnasında yanınızda olmalıdır. ( Kedi ve süs köpeklerinde Belediye tarafından verilen sağlık karnesi geçerlidir. )

Ana hat trenlerinde örtülü kuşet ve yataklı vagonların dışında kalan vagonlarda; YHT’ lerde ise tüm vagonlarda evcil hayvan taşımasına yukardaki şartlarda izin verilmektedir.

Tüm bunlarla beraber evcil hayvanıza taşıma yapılacak tren ve mesafeye göre tam standart bilet ücreti üzerinden %50 indirimli biletinizi almanız gerekmektedir.

Yukardaki şartlara uymadığını trende tespiti halinde seyahattinizden men edilebilir ve tahsil edilmiş olan seyahat ücreti hiçbir suretle iade edilmez.

TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. evcil hayvan taşıma şart ve koşullarını değiştirme hakkını saklı tutar.

/assets/tcdd/images/tasima-logo.svg

Tekerlekli Sandalye

Sayın Yolcularımız;

Son günlerde YHT’ lerde bulunan tekerlekli sandalye ile seyahat etmek zorunda olan yolcular için ayrılmış yerleri tekerlekli sandalye kullanmayan kişilerce alındığı tespit edilmiştir.

Bilindiği gibi trenlerimizde seyahat etmek isteyen her kişi, ulusal ve uluslararası mevzuatlar doğrultusunda bilet satın aldığında Teşebbüsümüz ile bir sözleşme akdetmiş sayılmaktadır. Ücreti ödenerek satın alınan “bilet” ise bu sözleşmenin teyidi sayılır.

Buna göre bilet alan her yolcu, TCDD TAŞIMACILIK A. Ş. satış ve taşıma kuralları ile satış esnasında verdiği kişisel bilgilerin doğru olduğunu kabul etmiş sayılmaktadır.

YHT setlerinde engelleri nedeniyle tekerlekli sandalye ile seyahat etmek zorunda olan yolcular için ayrılmış, fiziki koltuk bulunmayan alanların gerçek dışı beyanla satın alındığının tespiti halinde;

Gerçek dışı beyanın Trenin hareketinden önce tespit edilmesi durumunda, trende uygun yer varsa yolcunun biletinin uygun olan yer ile değiştirilmesi sağlanacaktır. Trende uygun yer bulunmaması halinde yolcunun bilet ücreti kesintili olarak iade edilecektir.
Gerçek dışı beyanın Tren üzerinde (seyahat esnasında) yapılan kontrollerde tespiti halinde, seyahat edilen parkura ait tam bilet ücretinin iki katı (%100) cezai işlem uygulanacak ve yolcu trende uygun olan başka bir yere alınacaktır. Trende yer olmaması durumunda yolcu ayakta seyahat etmeyi kabul etmiş sayılacaktır.
Her iki teklifi de kabul etmeyen yolcu trenin durduğu ilk istasyonda indirilecek seyahatin devamına izin verilmeyecektir.

/assets/tcdd/images/tasima-logo.svg

Açık Bilet Kuponu

Açık Bilet Kuponu Kullanımı Hakkında Bilgilendirme

Sayın yolcularımız;

Yeni satış sistemimizde değiştirme ve iade edeceğiniz biletleri “iade kesintisi” yapılmadan isteğiniz halinde altı ay geçerli Açık Bilet ‘e dönüştürebilirsiniz.

Açık biletleri, parkur ve tren ayrımı olmaksızın tüm YHT ve Anahat trenlerinde , biletinizi alırken, para yerine kullanabilirsiniz.

Açık biletlerinizin, geçerlilik süresi dolduğunda, tamamını veya bir kısmını herhangi bir bilet satın almakta kullandığınızda açık bilet bedelinin tamamı geçerliliğini yitirir.
Kalan bedel hiç bir şekilde iade edilmemektedir.

Açık biletle satın alınan biletlerin değişiklik ve iade hakkı bulunmamaktadır.

Önemle duyurulur…

/assets/tcdd/images/tasima-logo.svg