Bölgesel Trenler

11.06.2018 tarihinden itibaren Polatlı-Sincan Bölgesel Ekspres seferlerine yeniden başlanmıştır.

Bölgesel Trenler

TCDD Taşımacılığın bölgesel olarak hizmet verdiği tren seferlerinin genel ismi bölgesel tren olarak adlandırılmaktadır. Ana hat trenlerine göre bir takım farklılıklar gösteren ve bölgesel olarak sefer yapan bu trenlerin özellikleri ile birlikte isimlerinin ve güzergahları nelerdir?

Bölgesel Tren Biletleri

Bölgesel trenleri ana hat trenlerinden ayıran bir takım özellikler bulunur. Bölgesel tren biletleri seyahat gününde satılmaktadır. Bilet satış işlemi için, gişelerden seferin çıkış istasyonu seçildikten sonra, hareket saatinden 5 dakika öncesine kadar, diğer satış yolları olan mobil, çağrı merkezi veya internet üzerinden ide seferi seçilen çıkış istasyonundan trenin kalkışından 15 dakika öncesine kadar bilet satın alınmalıdır. Seyahat gününde bölgesel tren biletinizi hemen alabilir ve konforlu seyahat etmeye başlayabilirsiniz.

Bölgesel Tren Özellikleri

Bölgesel trenler kısa mesafeli yol kat ettiklerinden dolayı pulman koltuklara sahip olan trenlerdir. Rahat, konforlu ve güvenli olan bu koltuklarda seyahat etmek sizler için de oldukça eğlenceli olacaktır. Koltuklar insan ergonomisi düşünülerek tasarlandığı için yolculuk boyunca sizi rahat ettirecektir. En kısa sürede, en güvenilir olacak şekilde siz gideceğiniz yere götüren bölgesel trenler her gün sefer düzenlemektedir. Bölgesel treni kullanarak sınavlarınıza, tatilinize, iş toplantınıza zamanında yetişebilir, konforlu bir şekilde seyahat edebilirsiniz.

Tren Kart İle İndirimli Bölgesel Tren Seferleri

TCDD Taşımacılık yolcular için birbirinden farklı indirim avantajları yapmaktadır. Bunlardan biri de Tren Kart sahiplerini ilgilendirir. Tren Kart sistemi bölgesel trenlerde de geçerli olmakla birlikte, bölgesel tren seferlerinde size farklı indirim oranları sunacaktır. Tren Kartlar 60 gün içerisinde geçerli olduğundan olayı, kart sahibi olduktan 2 ay sonraya kadar kartınızla trenlere indirimli olarak binebilirsiniz. Tren Kart sahibi olanların bölgesel trenlere binerken kazandıkları indirim oranları şu şekildedir;

-- 5 Biniş %20 İndirim

-- 10 Biniş %25 İndirim

-- 15 Biniş %30 İndirim

-- 20 Biniş %35 İndirim

-- 30 Biniş %40 İndirim

Tren Kart sahibi olurken sizlere istek durumunuza göre birbirinden farklı kart paket seçenekleri sunulmaktadır. Bu sayede size en uygun olan kartı seçerek, seyahatlerinizde en yüksek indirimleri kazanabilirsiniz.

Bölgesel Trenler

TCDD Taşımacılık bölgesel trenlerini 7 bölgeye ayırmıştır. Her bölgenin içerisinde farklı sayıda bölgesel tren seferi ismi bulunur. Bölge bölge hangi seferlerin yer aldığı aşağıda sizlere başlıklar halinde sunulmuştur;

1. Bölge

KAPIKULE-ÇERKEZKÖY-HALKALI

HALKALI-ÇERKEZKÖY-KAPIKULE

MİTHATPAŞA-PENDİK

PENDİK-MİTHATPAŞA

UZUNKÖPRÜ-HALKALI

HALKALI-UZUNKÖPRÜ

2. Bölge

ANKARA -SİNCAN - POLATLI

POLATLI -SİNCAN-ANKARA

KARABÜK - ZONGULDAK

GÖKÇEBEY - ÇAYCUMA - ZONGULDAK

ZONGULDAK - KARABÜK

ZONGULDAK -ÇAYCUMA- GÖKÇEBEY

3. Bölge

BASMANE-DENİZLİ

DENİZLİ-BASMANE

BASMANE-NAZİLLİ

NAZİLLİ-BASMANE

BASMANE-ÖDEMİŞ

ÖDEMİŞ-BASMANE

BASMANE-SÖKE

SÖKE-BASMANE

BASMANE-TİRE

TİRE-BASMANE

BASMANE-UŞAK

UŞAK-BASMANE

BASMANE-ALAŞEHİR

ALAŞEHİR-BASMANE

MANİSA-ALAŞEHİR

ALAŞEHİR-MANİSA

SÖKE-DENİZLİ

DENİZLİ-SÖKE

SÖKE-NAZİLLİ

NAZİLLİ-SÖKE

ÇATAL-TİRE

TİRE-ÇATAL

4. Bölge

ERZİNCAN-DİVRİĞİ

DİVRİĞİ-ERZİNCAN

DİVRİĞİ-SİVAS

SİVAS-DİVRİĞİ

AKYAKA-KARS

KARS-AKYAKA

5. Bölge

TATVAN-ELAZIĞ

ELAZIĞ-TATVAN

BATMAN-DİYARBAKIR

DİYARBAKIR-BATMAN

MALATYA-ELAZIĞ

ELAZIĞ-MALATYA

6. Bölge

ADANA-MERSİN

MERSİN-ADANA

MERSİN-İSLAHİYE

İSLAHİYE-MERSİN

İSKENDERUN-MERSİN

MERSİN-İSKENDERUN

KONYA-KARAMAN

KARAMAN-KONYA

7. Bölge

ESKİŞEHİR - AFYON

AFYON - ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR - KÜTAHYA

KÜTAHYA - ESKİŞEHİR

ESKİŞEHİR - TAVŞANLI

TAVŞANLI - ESKİŞEHİR

KÜTAHYA - BALIKESİR

BALIKESİR – KÜTAHYA

Bölgesel trenler yukarıda listeye göre, belirtilen tren garları arasında sefer düzenlemektedir. Seyahat etme imkânını kolaylaştıran ve ekonomik fiyatlara sahip olan trenlerdir. Bu nedenle eğitim, iş gezisi veya tatil amaçlı yolculuk yapacak olan yolcuların en çok tercih ettiği tren seferleri arasında yer alır. Bölgesel trenler kısa mesafeli trenler olduklarından dolayı, kısa sürede gideceğiniz yere en ekonomik şekilde varmanızı sağlarlar. Bölgesel tren hakkında fazla bilgi ve sormak istediğiniz sorular için TCDD Taşımacılık telefon hattını kullanabilirsiniz.

  • Tcdd Taşımacılık
  • Ulaştırma Bakanlığı
  • TUVASAS
  • TÜLOMSAŞ
  • Tüdemsaş
  • MARMARAY
  • INTERRAIL