Sofya Ekspresi

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

Sofya Ekspresi Özellikleri

TCDD Taşımacılık ülkemiz ile Avrupa ülkeleri arasında seyahatin yolcular için daha ekonomik daha kolay ve daha eğlenceli geçmesi için ekspresler sunmaktadır. Sofya Ekspresi de bu trenlerden biri olmakta ve İstanbul Halkalı ile Sofya arasında her gün düzenli olarak hizmet vermektedir. Bu iki istasyon arasındaki yolcu transferi İstanbul- Sofya Ekspresi sayesinde sağlanır. Aynı zamanda İstanbul- Sofya Ekspresine Bükreş bağlantısı da ilave edilerek İstanbul Sofya Bükreş hattı sağlanmıştır.

Sofya Ekspresi Türkiye’den Avrupa’ya açılan tren hatlarında biridir. Yalnızca bu iki ülke arasında yolcuları taşımaz aynı zamanda iki ülkenin kültürünü de birbirine taşımaktadır. Her gün düzenli olarak kalkış yapan Sofya Ekspresi hem pulman hem yataklı hem örtülü kuşetli hem de yemekli vagona sahiptir. Yolcuların her türlü dinlenme ihtiyacı düşünüldüğünden dolayı yataklı ve örtülü kuşetli vagonlar burada yolcuların hizmetine sunulur. Yolcular seyahatleri boyunca yataklarında dinlenebilir, uyuyabilir veya sıcak kahvesini içerek kitabını okuyabilir. Yataklı vagon odalarının içerisinde 2 kişilik yatak, mini buzdolabı, çekmece, lavabo, askılık, ayna, havlu, terlik, küçük masa ve elektrik prizi bulunmaktadır.

Örtülü kuşetli vagonu tercih edenler için ise kabin 4 veya 6 kişiliktir. Kabin sistemi karşılıklı ikişer veya üçerli koltuk sistemine sahiptir ve koltuklar aşağı çekilerek, üstteki kemerler çözüldüğünde yataklar aşağı inmekte, böylece 4 kişilik veya 6 kişilik yataklar oluşmaktadır.

Tren içerisinde yer alan pulman koltuklar 2+1 sisteme sahiptir. Koltuklar ergonomik tasarımlı oldukları için arkaya yaslanabilir formdadır. Rahat ve araları geniş olan pulman koltuklar yolculara eşsiz bir konfor sunar.

Sofya Ekspresi Güzergâh

İstanbul Sofya arasında her gün hizmet veren Sofya Ekspresi birçok duraktan geçmektedir. Fakat yolcuların tren değiştirmesine gerek kalmıyor. Aynı tren ile İstanbul’dan Sofya’ya kesintisiz seyahat imkânı sunuluyor. Sofya Ekspresi güzergâhı şu şekildedir, Halkalı, Çerkezköy, Alpullu, Edirne, Kapıkule, Svilengrad, Dimitrovgrad, Plovdiv, Pazarcık ve Sofya.

Dönüş treni ise yine aynı şekilde Sofya’dan kalkarak aynı tren istasyonlarına uğrayarak İstanbul Halkalı ’ya varmaktadır.

Sofya Ekspresi Saatleri

Sofya Ekspresi pek çok duraktan geçmekte ve duraklardan yolcular alarak ve indirerek seferini tamamlamaktadır. İstanbul Halkalı’dan Sofya’ya gitmek isteyenler için tren istasyon saatleri;

- İstanbul Halkalı’dan kalkış: 22.40

- Çerkezköy’den kalkış: 00.14

- Alpullu’dan kalkış: 01.35

- Edirne’den kalkış: 02.21

- Kapıkule’den kalkış: 02.37

- Svilengrad’tan kalkış: 03.37

- Dimitrovgrad’dan kalkış: 05.09

- Plovdiv’den kalkış: 06.05

- Pazarcık’tan kalkış: 06.48

- Sofya’ya varış: 08.43

Sofya’dan İstanbul’a gidecekler için tren kalkış ve varış saatleri;

- Sofya’dan kalkış: 21.00

- Pazarcık’tan kalkış: 22.50

- Plovdiv’den kalkış: 23.20

- Dimitrovgrad’dan kalkış: 02.21

- Svilengrad’dan kalkış: 00.01

- Svilengrad’dan kalkış: 01.00

- Kapıkule’den kalkış: 02.00

- Edirne’den kalkış: 03.09

- Alpullu’dan kalkış: 03.59

- Çerkezköy’den kalkış: 05.17

- Halkalı’dan kalkış: 06.49

Sofya Ekspresi Bilet Fiyatı

Sofya Ekspresi içerisinde yolculara pek çok alternatif vagon sistemi sunulmaktadır. Yolcular da hem konforlarına hem de ekonomik durumlarına göre bu vagonlar arasından diledikleri yerden biletlerini alabilirler. TCDD Taşımacılık biletinizi alırken yaş ve meslek bilgilerinize göre indirim almanız da mümkün. Sofya Ekspresi’nin mevkiiler göre bilet fiyat listesi şu şekildedir;

 • Yataklı kabinde kişi başı 1. mevki ücreti: 27.72 € + 35 € = 62.72 €
 • Yataklıda iki kişi için kişi başı 2. mevki ücreti: 18,48 € + 15 € = 33,48 €
 • 4 kişilik Kuşetli için kişi başı 1.mevki ücreti: 27.72 € + 10 € = 37.72 €

6 kişilik kuşetli ise 2. Mevkidir.

 • 6 kişilik Kuşetli için kişi başı 2. mevki ücreti: 18.48 € + 9.40 € = 27.88 €
 • Tcdd Taşımacılık
 • Ulaştırma Bakanlığı
 • TUVASAS
 • TÜLOMSAŞ
 • Tüdemsaş
 • MARMARAY
 • INTERRAIL