Marmaray Banliyö Treni

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

Marmaray Banliyö Treni

Marmaray dünyanın en derin batırma tüp tüneli olarak inşa edilmiş ve 29 Ekim 2013 senesinde de işletmeye açılmıştır. Trenin toplamda 5 istasyonu bulunmakta olup bu istasyonlardan bir kısmı yer altında bir kısmı ise yer üstündedir. Yeraltında olan 3 istasyon Yenikapı, Sirkeci ve Üsküdar iken, yer üstünde olan 2 istasyonda Kazlıçeşme ve Ayrılık Çeşmesidir. Toplamda 5 istasyonu bulunan bu tren ile İstanbullulara konforlu, rahat ve hızlı seyahat etme imkânı sunulmaktadır. Avrupa ile Asya arasındaki seyahat süresini 4 dakikaya indirmeyi başaran Marmaray İstanbul gibi kalabalık ve trafik yoğunluğu çok olan bir şehirde önemli bir farklılık yaratmıştır. TCDD Taşımacılık bu trenlerinde yolcuların istek ve önerilerini ön plana almış ve onlara daha kaliteli hizmet sunabilmek adında teknolojik gelişmeleri tren sistemine entegre etmiştir. Marmaray ile Kazlıçeşme- Halkalı, Ayrılık Çeşmesi ve Gebze arasında 3 yeni hat inşa edilmiştir. Söz konusu olan bu demiryolunun iki hattını Marmaray oluştururken, bir hattını da konvasiyonel ve yüksek hızlı trenler oluşturmuştur.

Marmaray, Bakü-Tiflis, Kars demiryolu açılışı ile birlikte Londra’dan Pekin’e kadar kesintisiz bir şekilde demiryolu ulaşımı sağlamayı hedef almıştır. Marmaray kapsamında, önceden Halkalı-Gebze arası 76 km olduğundan dolayı 185 dakika sürerken, Marmaray ile bu süre 105 dakikaya inmekte ve günde 1,5 milyon yolcu taşınmaktadır.

Marmaray Durakları

Marmaray duraklarından olan Kazlıçeşme ve Ayrılık Çeşmesi bölümü 13,6 km uzunluğundadır. Bu süre boyunca 3 yeraltı 2 yüzey olmak üzere toplamda 5 durak mevcuttur. Bu duraklar Kazlıçeşme, Yenikapı, Sirkeci, Üsküdar ve Ayrılık Çeşmesidir. Yolcuların istasyonlardan gidecekleri yere daha hızlı ve pratik bir şekilde yolculuk etmeleri için ise birtakım kolaylıklar mevcuttur. Bunlar,

Ayrılık Çeşmesi istasyonundan Kadıköy ve Kartal metrosuna, Sirkeci istasyonundan Kabataş- Bağcılar Tramvay hattı ve vapur hatlarına aktarma yapılmaktadır. Kazlıçeşme ve Yenikapı, Üsküdar istasyonlarından İETT otobüs hatları kalkmaktadır. Yenikapı istasyonundan Yenikapı- Taksim- Hacıosman metrosuna, Bursa, Yalova, Bandırma seferlerinden İDO Feribot iskelesine, Kabataş, Bağcılar Tramvay hattına İETT otobüs hatları yer alır. Yenibosna, Edirnekapı, Cevizlibağ ve Zeytinburnu Metro’ya yeni otobüs hatları da tahsis edilmiştir. Kısacası tüm istasyonlardan yolcuların daha güvenli ve kesintisiz ulaşım yapmaları sağlanmaktadır.

Marmaray Bilet Fiyatları

Marmaray ile hızlı ve güvenli seyahat etmek isteyen yolcular için bilet fiyatları aşağıdaki listemizde yer almaktadır.

- TCDD Taşımacılık Kurumsal tek geçişli bilet 5,00 TL

- TCDD Taşımacılık Kurumsal üç geçişli bilet 11,00 TL

- TCDD Taşımacılık Aylık Abonman (Tam) 95,00 TL

- TCDD Taşımacılık Aylık Abonman (27 yaşına kadar) (Genç) 70,00 TL

- İstanbulkart İlk Geçiş (Tam) 2,60 TL

- İstanbulkart İlk Geçiş (Öğrenci) 1,25 TL

Marmaray Saatleri

Marmaray ile seyahat etmek isteyen yolcular için tren hareket saatleri aşağıda ayrıntılı olarak verilmiştir. Marmaray hafta içi toplam 333 sefere çıkmaktadır. Günün en yoğun saatleri ise 07.00-10.00 ile 16.00-20.00 saat dilimleri olmaktadır. Marmaray trenleri 5 dakikalık aralıklar ile sefer yapmaktadır. Günün yoğun olduğu saatlerde seferler bazen 7 dakikada bir olmaktadır. 06.00-07.00 ve 20-00.23.10 saatlerinde 10 dakikada bir sefer yapılırken 23.10,24.00 saatleri arasında 15-20 dakika da bir tren seferleri düzenlenmektedir. Marmaray’ın hafta sonu tren saatleri ile Pazar günü ve tatil günlerinde 10 dakika da bir seferdir. Hafta sonu ve özel günlerde günlük 217 sefer yapılmaktadır.

Sefer Saatler

  • Tcdd Taşımacılık
  • Ulaştırma Bakanlığı
  • TUVASAS
  • TÜLOMSAŞ
  • Tüdemsaş
  • MARMARAY
  • INTERRAIL