Güney Kurtalan Ekspresi

Hareket Saatleri ve Güzergahları.

Güney Kurtalan Ekspresi Özellikleri

Güney Kurtalan Ekspresi Ankara-Kurtalan-Ankara arasında haftada 5 gün boyunca işleyen TCDD Taşımacılık trenidir. Ankara- Kurtalan arasında beş gün boyunca sefer düzenleyen trenin sefer günleri Ankara’dan Kurtalan’a pazartesi, çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri iken, Kurtalan’dan Ankara’ya pazartesi, çarşamba, cuma, cumartesi ve pazar günleri sefer düzenler. Tren içerisinde pulman, örtülü kuşetli, yataklı ve yemekli vagon yer alır. Trenle seyahat etmeyi sevenler için Güney Kurtalan Ekspresi pek çok hizmeti bünyesinde yolculara sunar. Tren içerisinde yer alan pulman koltuklar 2+1 sisteme sahiptir. Koltuklar ergonomik tasarımlı oldukları için arkaya yaslanabilir formdadır. Rahat ve araları geniş olan pulman koltuklar yolculara eşsiz bir konfor sunar. Koltukların arasında masalar olduğu gibi aynı zamanda koltuk aralarında da katlanabilir masalar yer alır. Pulman koltukların üzerinde bagaj konulacak alanlara yolcular eşyalarını yerleştirebiliyorlar. Trende yer alan bazı koltukların yan kısımlarında elektrik prizi yer alır. Vagonun iki tarafında da tuvalet bulunur.

Örtülü kuşetli vagonu tercih edenler için ise kabin 4 kişiliktir. Kabin sistemi karşılıklı ikişer koltuk sistemine sahiptir ve koltuklar aşağı çekilerek, üstteki kemerler çözüldüğünde yataklar aşağı inmekte, böylece 4 kişilik yataklar olmaktadır. Yataklı vagonu tercih edecek kişiler için ise oda içerisinde 2 kişilik yatak, masa, mini buzdolabı, çekmeceler ve odanın köşesinde lavabo yer alır. Yemekli vagon ise restoranlar gibi dizayn edilmiş karşılıklı sandalyelere ve masalara sahiptir. Burada menü içerisinde yer alan yemekler kahvaltıdan, çorbadan, sıcak yiyeceklerde, soğuk sandviçten ve sıcak-soğuk içeceklerden oluşmaktadır.

Güney Kurtalan Ekspresi Güzergâh

Haftanın beş günü sefer düzenlemekte olan Güney Kurtalan Ekspresi’nin güzergâhı şu şekildedir;

Ankara’dan Kayseri’ye, Kayseri’den Sivas’a, Sivas’tan Malatya’ya, Malatya’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Kurtalan’a yol izler. Kurtalan’dan Ankara’ya sefere çıkacak olan tren ise Kurtalan’dan Diyarbakır’a, Diyarbakır’dan Malatya’ya, Malatya’dan Sivas’a, Sivas’tan Kayseri’ye, Kayseri’den Ankara’ya bir yol izlemektedir.

Güney Kurtalan Ekspresi bir seferini 23 saat 47 dakikada tamamlamaktadır. Uzun süreli sefer düzenleyen ana hat trenlerinden biri olan bu trende de yolcuların memnuniyeti, güvenliği ve konforu üst seviyede tutulur.

Güney Kurtalan Ekspresi Saatleri

Ankara’dan Kurtalan’a yola çıkan Güney Kurtalan Ekspresinin istasyonlardan kalkış ve Kurtalan’a varış saatleri;

- Ankara’dan kalkış: 10.55

- Kayseri’den kalkış: 17.58

- Sivas’tan kalkış: 21.38

- Malatya’dan kalkış: 01.59

- Diyarbakır’dan kalkış: 07.45

- Kurtalan’a varış: 10.42

Kurtalan’dan Ankara’ya varacak olan Güney Kurtalan Ekspresi istasyonlardan kalkış ve Ankara’ya varış saatleri;

- Kurtalan’dan kalkış: 08.00

- Diyarbakır’dan kalkış: 11.11

- Malatya’dan kalkış: 16.56

- Sivas’tan kalkış: 21.16

- Kayseri’den kalkış: 00.51

- Ankara’ya varış: 07.44

Güney Kurtalan Ekspresi Bilet Fiyatı

Güney Kurtalan ekspresi bilet fiyatları;

 • Pulman koltuklar için 45 TL
 • Örtülü kuşetli koltuklar için 62 TL
 • Yataklı 2 kişilik odaların kişi başı fiyatı 116 TL
 • Yataklı 1 kişi ( iki kişilik odayı tek kişi kullanmak isteyenler için) 186 TL ücretlendirme bulunur.

TCDD Taşımacılık bazı yaş ve meslek indirimlerini de yolcuların hizmetine sunar. Gidiş-dönüş biletlerinin aynı çıkış ve varış istasyonlarından aldığınızda biletinizde %20 indirim uygulanır. 13-26 yaş arası kişilerde %20 genç indirimi uygulanır. Milli Eğitim Bakanlığı onaylı olan tüm resmi okullarda çalışan öğretmenlere, akademisyenlere %20 indirim uygulanır. TSK’da çalışan astsubay, subay, askeri memurlara da %20 indirim uygulanır. 60-65 yaş arasındaki yolculara %20 indirim uygulanırken, 65 yaş ve üzeri yolculara %50 indirim uygulanır. Yerli ve yabancı basın mensuplarına da %20 indirim uygulanır. Çalışan TCDD personellerine ve ailelerine %20 indirim yapılır. 7-12 yaş arasındaki çocuklar %50 indirime tabidir.

 • Tcdd Taşımacılık
 • Ulaştırma Bakanlığı
 • TUVASAS
 • TÜLOMSAŞ
 • Tüdemsaş
 • MARMARAY
 • INTERRAIL