İNTERRAİL NEDİR?

İNTERRAİL PASS, hizmete katılan Avrupa Demiryolu şirketleri, taşıma şirketleri ve denizyolu şirketleri tarafından uygulanan, her yaş grubundaki gezginlere ekonomik ulaşım olanağı sağlamayı amaçlayan bir pass biletidir. Aynı biletle, istenen yerde ve zamanda trene binme olanağı sağlar.

Interrail herkesin grup olarak yolculuk yaptığı ya da yalnızca   Interrail bileti olanların bindiği özel bir tren değildir.

Interrail Global Pass bileti Avrupa'nın 30 ülkesinde 3 gün ile 3 ay arasında, Interrail Bir Ülke Pass bileti ise seçeceğiniz  Avrupa ülkesinden herhangi birisinde bir ay içerisinde 3 ile 8 gün arasında sınırsız serbest dolaşım olanağı sağlar.

 

KİMLER ALABİLİR?

Interrail Pass biletlerini Avrupa’da daimi olarak ikamet edenler ile resmi olarak bir Avrupa ülkesinde ikamet ettiğini belge ile ispatlayan diğer ülke vatandaşları satın alabilir. Vatandaşlık durumu pasaport/kimlik kartı ile ikamet durumu ise resmi makamlarca verilen ikametgah belgesiyle kanıtlanır.

HANGİ ÜLKELERDE GEÇERLİ?

İNTERRAİL GLOBAL PASS ve İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri aşağıda belirtilen Avrupa ülkelerinde geçerlidir:

Almanya,

Avusturya,

Belçika,

Bosna-Hersek*,

Bulgaristan,

Çek Cumhuriyeti,

Danimarka,

Finlandiya,

Fransa,

Hırvatistan,

Hollanda,

İngiltere,

İrlanda Cumhuriyeti,

İspanya,

İsveç,

İsviçre,

İtalya,

Litvanya,

Karadağ*,

Lüksemburg,

Macaristan,

Makedonya Cumhuriyeti,

Norveç,

Polonya,

Portekiz,

Romanya,

Sırbistan,

Sırp Cumhuriyeti*,

Slovakya,

Slovenya,

Türkiye,

Yunanistan

(*) Bir Ülke Pass uygulamasına katılmamaktadır.

SÜRESİ NE KADAR?

İNTERRAİL GLOBAL PASS biletleri yolcunun isteğine bağlı olarak

1 ay geçerlilik süresi içinde 3 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 5 günlük (Flexi)

1 ay geçerlilik süresi içinde 7 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 10 günlük (Flexi)

2 ay geçerlilik süresi içinde 15 günlük (Flexi)

15 gün sürekli geçerli,

22 gün sürekli geçerli ve

1, 2 ve 3 ay sürekli geçerli olmak üzere,

İNTERRAİL BİR ÜLKE PASS biletleri ise 1 aylık süre içersinde 3, 4, 5, 6 ve 8 günlük olarak düzenlenebilmektedir.

FLEXI SİSTEM NEDİR ?

Daha az seyahat edecekler için ekonomik bir seçenektir.

Gezginin belirlediği tarih aralığında İnterrail Global Pass biletinde 3, 5, 7, 10 ve 15 gün, Interrail Bir Ülke Pass biletinde ise 3, 4, 5, 6 ve 8 gün seyahat etmesine olanak verir.

       Örnek 1 : Global Pas Biletlerinde 2 ay geçerlilik süresi içinde 10 gün geçerli bilet : İnterrailciye belirleyeceği 2 aylık tarih aralığında sadece 10 gün trenle yolculuk yapma hakkı sağlar.

Örnek 2 : Bir Ülke Pass biletinde, 8 günlük Almanya bileti : Sadece alınan ülke sınırları içerisinde, Almanya da ve bilet alınırken verilen 1 aylık tarih aralığında 8 gün trene binme hakkı sağlar.

Trenlerin kullanılacağı günler, arka arkaya olabileceği gibi aralıklı da olabilir. Seçilen günler içinde, trenler sınırsızca kullanılabilir.

Flexi Pass bileti ile bir gece treninde seyahat edildiğinde, seyahat direkt bir gece treniyle yapılıyorsa (gece yarısından sonra tren değişimi yapılmaksızın) seyahat takviminde 1 seyahat günü doldurulmalıdır. Bu seyahat günü gece treninin hareket günü olmalıdır.

Pass hamili gece seyahati gerçekleştiriyor ve gece yarısından sonra ikinci trene biniyorsa, seyahat takvimine iki seyahat gününü kaydetmesi gerekmektedir. Pass kapsamında yer alan bir gece feribotunun kullanılması durumunda çıkış veya varış tarihi bilet üzerindeki takvim hanesine kaydedilebilir.

İNTERRAİL PASS BİLET ÜCRETLERİ

Ücretler (AVRO Cinsinden)

Interrail Global Pass ve Bir Ülke Pass kartı yetişkinlere (28 yaşından büyük) , senyörlere ( 60 yaşından büyük) ve gençlere (29 yaşından gün almamış) 1. ve 2. mevkide düzenlenir. Her iki pass hizmetinde de Aile Konsepti çerçevesinde, kendileri için ayrı bir yer istenilmeyen 4 yaşına kadar çocuklar 1 yetişkinin refakatinde olmak koşulu ile pass düzenlenmeksizin ücretsiz seyahat ederler. Kendileri için yer istenilen 4 yaşından küçük çocuklar ve 4 - 12 yaşındaki çocuklar, 1 yetişkinin refakatinde, aynı kategori ve mevkide olmak koşulu ile ücretsiz pass hizmetinden yararlanırlar. Ücretsiz çocuk kavramı, her bir yetişkin başına 2 çocuk için geçerlidir. 1 yetişkin pass sahibi ikiden fazla çocuk ile seyahat etmek istediğinde bu çocuk veya çocuklar için genç passı düzenlenir.

Ayrıntılı ücretler

SATIŞ PARA BİRİMİ

Biletinizi alırken TL olarak ödeme yapmanız gerekmektedir.

BU FİYATLARA EK OLARAK ÖDEYECEĞİM BİR ÜCRET VAR MI?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür. Rezervasyonun gerekli olduğu hatlarda trene binmeden önce rezervasyon yaptırmanız ve ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca rezervasyon gerekmemesine karşın yoğun hatlarda yerinizi garanti etmek için rezervasyon yaptırmanız halinde de aynı ücreti ödemeniz gerekmektedir.

INTERRAIL BİLETİ KONAKLAMAYI KAPSIYOR MU?

Hayır. Interrail bileti sadece bir tren pas biletidir. Konaklama, rehberlik, vb. gibi hizmetleri kapsamaz.

NE ZAMAN BAŞLIYOR?

Başlama tarihini siz saptıyorsunuz. Dolayısıyla yılın herhangi bir tarihinde yolculuğa başlayabilirsiniz.

NEREDEN - HANGİ ÜLKEDEN BAŞLIYOR?

İnterrail'inizi istediğiniz ülkeden başlatabilirsiniz. Seyahatinize Türkiye’den başlamak istemeniz durumunda, Interrail ’in size sunmuş olduğu bir gidiş ve bir dönüş olmak üzere ücretsiz iki seyahat hakkınızı kullanarak gezinizi tekrar demiryolu ile Türkiye'de bitirebilirsiniz. Ya da istediğiniz ülkeye başka bir yolla ulaşıp Interrail’inizi oradan başlatır ve zamandan kazanmış olursunuz.

NE ZAMAN VE NASIL ALABİLİRSİNİZ?

İnterrail biletini yolculuğunuzun başlamasından en erken 11 ay önce alabileceğiniz gibi, yola çıkış tarihinizden bir gün önce de alabilirsiniz.

BİLETİ ALIRKEN NELER GEREKİYOR?

Bilet almak için satış bürosuna gelirken, bilet ücreti ile biletinizin üstüne pasaport numaranız işlendiği için pasaportunuzu getirmeniz yeterlidir.

BİLETİNİZİ NEREDEN ALABİLİRSİNİZ?

İnterrail Pass kartları Şirketimizin uluslararası bilet satışına açık tüm garları ile İstanbul'da bulunan Gençtur, Viking Turizm, ETS Turizm, Ankara'da bulunan Travelmice seyahat acentelerinden satın alınabilir.

YOLCULUKLARDAN ÖNCE REZERVASYON YAPTIRMAM GEREKİYOR MU?

Sadece rezervasyonun gerektiği hatlarda rezervasyon yaptırmak zorundasınız. Diğer hatlarda rezervasyon yaptırmadan boş bulduğunuz koltuğa oturarak yolculuğunuzu yapabilirsiniz. Ancak yoğun hatlarda yer bulamama ihtimaliniz oldukça güçlüdür.

Rezervasyonlarınızı Interrail hizmetinin www.interrail.eu web sayfasından bilet kapağınızın içerisinde yer alan kapak numarası ile online yapabilirsiniz.

INTERRAIL BİLETİM İLE HANGİ TRENLERİ KULLANABİLİRİM?

Interrail Pass hamilleri için bazı trenler için özel kurallar ve ücretlendirmeler uygulanır. (Söz konusu bilgiler Interrail bileti ile yolcuya verilen Interrail Pass Kılavuzu 2019’da yer almaktadır.) Ayrıca, ek ücret ödeyerek yataklı/kuşetli vagonlarda seyahat etme olanağına da sahipsiniz.

VİZE?

Yolculuğa başlamadan önce geçeceğiniz ve Türk vatandaşlarına vize uygulayan tüm ülkelerden vizelerinizi almış olmanız gerekmektedir. Başka ülkelerde ve sınırlarda vize almak için başvuramazsınız.

 

Daha detaylı bilgi için http://www.Interrail.eu adresine başvurabilirsiniz.