BAKAN TURHAN: HİBRİT LOKOMOTİFTE DÜNYA DÖRDÜNCÜSÜYÜZ

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, "milli ve yerli üretim" seferberliği doğrultusunda yürüttükleri Türkiye’nin ilk milli hibrit lokomotifi ile ilgili AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Turhan, hibrit manevra lokomotifiyle aynı teknolojiye sahip Fransa, Japonya ve Çin'in ardından Türkiye’nin dünyada dördüncü ülke olduğunu söyledi.

“Milli ve Yerli Üretim Seferberliği Yürütüyoruz”

Teknolojik ürünlerde dışa bağımlılığı azaltmak amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın önderliğinde başlatılan "milli ve yerli üretim" seferberliği doğrultusunda yürüttükleri çalışmalarla ilgili bilgi veren Bakan Turhan, Türkiye'nin ilk "milli hibrit manevra lokomotifi"ndeki yerlilik oranının yüzde 60'ı bulduğunu kaydetti.

Turhan, TCDD Taşımacılık önderliğinde tasarım çalışmaları tamamlanan, Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayii AŞ (TÜLOMSAŞ) ile ASELSAN işbirliğiyle üretilen Türkiye'nin yeni nesil ilk "hibrit manevra lokomotifi"nde hedefin yerlilik oranını yüzde 80, nihayetinde de yüzde 100'e çıkarmak olduğunu ve lokomotifin prototip üretiminin tamamlandığını belirtti.

“ Yüzde 40 yakıt tasarrufu”

Uluslararası Demiryolları Birliği (UIC) standartlarında üretilen lokomotifin, gelecek yıl testlerinin tamamlanmasının ardından TCDD Taşımacılık araç filosuna katılacağı bilgisini veren Turhan, lokomotifin yüzde 40 yakıt tasarrufu sağladığını, daha düşük akustik gürültü seviyesi ve azaltılmış yakıt tüketimiyle daha düşük işletme maliyetine sahip olduğunu,  lokomotifi yurt içinde kullanmanın yanı sıra ihraç etmeyi de planladıklarını söyledi.

Bunun ülke ekonomisi ve yan sanayinin geliştirilmesine reel katkı sağlayacağını vurgulayan Turhan, demiryolu sektörünün her alanda çok geliştiğini ve ilerlediğini, son 16 yılda demiryolu sektöründe bütün imkânları, yerli ve milli üretim için seferber ettiklerini, bu süreçte güçlü insan kaynağına, bilgi birikimine, sektörde faaliyet gösteren bütün kuruluşlara, sanayicilere ve tecrübelerine güvendiklerini belirtti.

“ Hem elektrik hem de dizel yakıtla çalışıyor”

Raylara inen milli lokomotif için 7 şehirde 20'ye yakın firmadan parça tedarik edildiğini dile getiren Turhan, TCDD Taşımacılık, TÜLOMSAŞ, ASELSAN ve sanayicilerin el ele verip uyum içinde çalışarak Türkiye'nin, dünyada hibrit demiryolu aracına sahip Fransa, Japonya ve Çin'in ardından dördüncü ülke olmasını sağladıklarını kaydetti.

Lokomotifin hem elektrik hem de dizel yakıtla çalışabildiğini aktaran Turhan, "Daha da önemlisi, istendiğinde elektrik şebekesinden şarj edilebiliyor, bütün bunları alt alta koyduğunuzda hibrit lokomotifimiz en çevre dostu demiryolu aracı." dedi.

diğer haberler