DEMİRYOLU SEVDALISI ATATÜRK, 79. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Demiryolcular, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, demiryolu sevdalısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, ölümünün 79. yıldönümünde TCDD konferans salonunda yapılan törenle andı.
11/11/2017 07:48

DEMİRYOLU SEVDALISI ATATÜRK,  79. ÖLÜM YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

Demiryolcular, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, demiryolu sevdalısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü,  ölümünün 79. yıldönümünde TCDD konferans salonunda yapılan törenle andı.

Törene, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt’un yanı sıra genel müdür yardımcıları, daire başkanları ve çok sayıda demiryolcu katıldı.

“Atatürk döneminde zor koşullara rağmen yılda 200 km demiryolu yapıldı”

Törende bir konuşma yapan TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Veysi Kurt, ölümünün 79. yıldönümünde Mustafa Kemal Atatürk’ü ve bu vesileyle silah arkadaşlarını bir kez daha minnet ve şükranla andıklarına vurgu yaparak şunları söyledi:”  Ülkemiz geçmişte olduğu gibi bugün de çok önemli aşamalardan geçiyor. Mustafa Kemal ve arkadaşları Türk Milleti’ne önderlik ederek, ülkemiz için hakikaten çok önemli özverili hizmetlerde bulundular. Bilindiği üzere Genç Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlı’dan 4139 km demiryolu devralmıştı. Atatürk döneminde dönemin zorlu koşullarına rağmen, yılda yaklaşık 200 km demiryolu inşa edildi. Yurdumuzun demir ağlarla örülmesi yolunda Atatürk’ün önderliğinde bir demiryolu seferberliği başlatıldı. O yıllarda Türk demiryolları altın çağını yaşadı. Bu vesileyle yine o dönemde bu hizmetleri yapan başta Mustafa Kemal Atatürk’e, arkadaşlarına ve tüm demiryolculara şükranlarımızı ve saygılarımızı sunuyoruz.”

“ Bugün de demiryolu seferberliği var”

Demiryolu yapımının neredeyse sıfıra indiği bir dönemden yılda 134 km demiryolunun yapıldığı bir döneme gelindiğine ve bunun o günlerde olduğu gibi demiryolu seferberliği anlamına geldiğine vurgu yapan Kurt,  “ O günlerde millet olarak yedi düvele karşı mücadele ettiysek bugün de aynı durumu yaşadığımızı rahatlıkla görmekteyiz. Allah’a şükür bütün zorluklara, hainliklere ve oyunlara rağmen ülkemiz ekonomik olarak kalkınıyor, güçleniyor. Biz her yıl sıfırdan yaklaşık 200 km demiryolu yapacak azme ve güce sahibiz. Demiryollarına yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Bu vesileyle bu gücü bize veren başta Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımıza ve Hükümetlerimize de teşekkür etmek boynumuzun borcudur ve kendilerine teşekkür ediyoruz. Devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ü tekrar saygı, minnet ve özlemle anıyorum. Ruhu şad olsun, Allah ondan ve silah arkadaşlarından razı olsun.”

Atatürk döneminde; yüzde 80’i çetin coğrafik koşullara sahip doğu bölgelerimizde olmak üzere yaklaşık 3 bin km demiryolu yapıldı.”

TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın da yaptığı konuşmada, üstün cesaret ve kahramanlıklarıyla, örnek devlet adamlığıyla dünyada müstesna bir yere sahip, Cumhuriyetimizin kurucusu ve demiryolu sevdalısı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 79’uncu yılında minnetle anarak ve Milli Mücadele’de demiryolunun önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:” Milli Mücadele sırasında demiryollarının ne kadar önemli olduğunu “Demiryolları bir ülkenin toptan tüfekten daha mühim bir emniyet silahıdır” vecizesiyle vurgulayan Atatürk, öncelikle demiryolu bilgisine çok güvendiği silah arkadaşı Behiç Erkin’i demiryollarının ilk genel müdürü olarak görevlendirmiş, ülkenin yeniden inşasına demiryolu seferberliği ile başlamıştır.” dedi.

 

Atatürk döneminde; yüzde 80’i çetin coğrafik koşullara sahip doğu bölgelerimizde olmak üzere yaklaşık 3 bin km demiryolu yapıldığına ve demiryolunun altın çağını yaşadığına dikkat çeken Apaydın,  2023 yılı hedeflerine değinerek, “Bu hedeflerimize ulaştığımızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine ulaşma hayalini gerçekleştirebiliriz. İşte o zaman demiryolu sevdalısı Atatürk’ün özlediği demiryolcular olabiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

  • Tcdd Taşımacılık
  • Ulaştırma Bakanlığı
  • TUVASAS
  • TÜLOMSAŞ
  • Tüdemsaş
  • MARMARAY
  • INTERRAIL