HAYDAR YALÇIN

 

1965 yılında Ankara’da doğmuştur. ODTÜ Havacılık Mühendisliği Bölümü’nden 1988 yılında mezun olduktan sonra 1989 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde Havacılık Mühendisi olarak göreve başlamıştır. Aralık 2004’ten itibaren de Sivil Havacılık Genel Müdür Yardımcısı olarak görevini sürdürmektedir.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nde sırasıyla Uçuşa Elverişlilik Deneticisi, Bakım ve Uçuşa Elverişlilik Şube Müdürü ve Uçuş Standartları Daire Başkanlığı görevlerini sürdürmüştür. Bu süre içinde; havacılık emniyeti ve güvenliği konularında birçok girişim, sistem ve programlarda görev almış, tescilde bulunan bazı hava araçlarının büyük kategorideki kazalarının tahkikat çalışmalarında da bulunmuştur.

Halen, Ülkemizin üyesi olduğu ICAO bünyesinde; Ülkemiz Ulusal Koordinatörlüğü’nün yanı sıra Avrupa Kuzey Atlantik Bölgesel Emniyet Grubu (RASG) Başkan Yardımcılığı, Küresel Havacılık Emniyet Paneli (GASP) üyeliği, Küresel Havacılık Emniyeti Gözetim Sistemi Çalışma Grubu üyeliğini sürdürmektedir.

Eurocontrol Geçici Konseyi’nde 3 yıllık Başkan Yardımcılığı ve 4 yıllık (2 dönem) Başkanlığın ardından, Konsey’de Ülkemiz temsilcisi olarak görevini sürdürmektedir.

Ayrıca halen, küresel düzeyde sivil havacılığın emniyet seviyesini geliştirmek amacıyla oluşturulan Dünya Uçuş Emniyet Vakfı (FSF) Yönetim (Valiler) Kurulu Üyeliğini sürdürmektedir.

YALÇIN, Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.